Kiedyś mówiono, że w ciąży nie można leczyć zębów- absolutnie nie jest to prawdą. Oczywiście są zabiegi, które podczas ciąży się odradza, ale jak najbardziej musimy dbać o nasze zęby. Kobiety w ciąży są oazą dla maleństwa, ale ciąża sprzyja próchnicy.

REKLAMA

Kobiety w ciąży często podjadają, w ich organizmie zachodzą zmiany hormonalne, a rozwijające się dziecko zabiera im minerały – to wszystko ma ogromny wpływ na ich uzębienie. Chore zęby są zagrożeniem dla przyszłej mamy i jej dziecka. Próchnicę powodują bakterie, które z chorego zęba wraz z krwią mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie, przez łożysko dotrzeć do dziecka i znaleźć się w jego krwi- w ciąży matka i dziecko to jedno. W takim wypadku istnieje szeroki wachlarz możliwych powikłań. Przewlekły stan zapalny u przyszłej matki może spowodować, np. przedwczesne skurcze i poród, poronienie, niską wagę urodzeniową dziecka. Każda kobieta w ciąży, czy też planująca ciążę powinna odwiedzić stomatologa.

Stomatolog sprawdzi stan uzębienia, zaplanuje ewentualne leczenie tak, żeby w żaden sposób nie było niebezpieczne, czy też niedogodne dla przyszłej mamy. Wizyty u stomatologa są bardzo ważne, a już w szczególności w ciąży.

Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości i obawy zapytajcie – mówi dr n. med stomatolog Tatiana Jamróz -SzłapaZawsze powtarzam moim Pacjentkom, że muszą ze mną rozmawiać. Czasami pozornie mała rzecz może mieć poważne skutki, a innym razem możemy niepotrzebnie się stresować i denerwować czymś, co jest zupełnie bez znaczenia. Dzwońcie do swoich lekarzy, chodźcie na wizyty kontrolne i pytajcie- po to jesteśmy.

Moje Pacjentki mają mój prywatny numer i mogą do mnie pisać SMS, albo telefonować, jeżeli tylko coś je niepokoi. Wychodzę z założenia, że najważniejsze jest zdrowie i spokój Pacjentów. Staram się go zapewnić w szczególności kobietom ciężarnym. Jako matka, która też przechodziła okres ciążowy, doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak czujemy się w tym okresie, a jako lekarz wiem, jak różne skutki może mieć zła higiena jamy ustnej. Nie zapominajmy, że najlepiej jest zapobiegać i już przed planowaną ciążą zadbajmy o to, aby podczas niej wszelkie zabiegi były zbędne. Warto mieć na uwadze, że zły stan uzębienia może również utrudniać nam zajście w ciążę.

(oprac EB)

dr n. med. stomatolog Tatiana Jamróz-Szłapa
gabinet ul. Spacerowa 1, Jaworzno
tel. 609 956 057

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki