Wszędzie tam, gdzie lustro wody znajduje się na głębokości poniżej ośmiu metrów, jej czerpanie wymaga zastosowania pompy głębinowej, ponieważ powierzchniowa w takiej sytuacji sobie nie poradzi. Dotyczy to więc ujęć i studni głębinowych, choć pompy stosowane są również w innych celach, np. do obniżania poziomu wód gruntowych. Czerpie się za ich pomocą także wody mineralne i termalne.

Elektryczny silnik w wodzie

Pompa głębinowa pracuje w pełnym zanurzeniu, a że napędzana jest silnikiem elektrycznym, musi być odpowiednio zabezpieczona nie tylko przed wodą i wilgocią, ale także przed zanikami fazy, zwarciami, przeciążeniami i zmianami napięcia, które mogłyby ją uszkodzić. Powinna także posiadać zabezpieczenia przed obniżeniem lustra wody,  tzw. suchobiegiem oraz nadmierną liczbą załączeń. Nie można dopuszczać do jej zanieczyszczenia.

Materiały wykorzystywane do produkcji pomp głębinowych to przede wszystkim żeliwo, mosiądz, stal nierdzewna oraz guma. Pompa głębinowa to tak naprawdę zespół pompowy, ponieważ całość systemu czerpiącego wodę składa się z zatapialnego silnika oraz pompy wirowej, korpusu ssawnego i tłocznego, wirnika i kierownicy. Zespół taki za pomocą kryz lub poprzez połączenie gwintowane tłoczy ciecz do wodociągu. Poszczególne stopnie zespołu są łączone taśmami ściągającymi albo śrubami.

Załączanie przez hydrofor

Nowoczesne pompy głębinowe pracują cicho i są energooszczędne. Prawidłowe ich użytkowanie zapewnia im trwałość i niezawodność. Automatyka sprawia, że włączają się tylko w sytuacji, gdy użytkownik chce rozpocząć czerpanie wody. Nie byłoby jednak dobrze, gdyby pompa włączała się zawsze, ilekroć ktoś odkręci kran: aby temu zapobiec, instaluje się hydrofor ze zbiornikiem ciśnieniowym. Zawsze jest w nim zapas wody pod odpowiednim ciśnieniem. Zbiornik zawiera także powietrze: włączenie pompy powoduje dopływ wody, a tym samym sprężanie powietrza. Zawór zwrotny uniemożliwia powrót wody do studni. Zadaniem powietrza jest wypychanie wody do wodociągu. Powstające w zbiorniku zmiany ciśnienia włączają i wyłączają pompę. Tym sposobem jej załączenia nie zależą bezpośrednio od otwierania kranów przez użytkowników.

Dobra pompa głębinowa powinna ponadto startować łagodnie, bez hydraulicznych udarów. Liczą się także jej rozmiary: konstrukcje zwarte, kompaktowe są najbardziej pożądane, zwłaszcza w otworach studziennych o małej średnicy. Układ silnika i łożysk musi być bezobsługowy, trudno sobie bowiem wyobrazić ustawiczny demontaż pompy w celu np. smarowania.

Najważniejsze parametry

Jednym z najważniejszych parametrów pompy głębinowej jest tzw. wysokość podnoszenia, czyli – w pewnym uproszczeniu – wysokość, na jaką pompa jest w stanie dostarczyć pod ciśnieniem ciecz. W przypadku pomp stosowanych w wodociągach wynosi ona kilkaset metrów. Liczy się też wydajność mierzona w metrach sześciennych na godzinę oraz moc silnika. Dobierając pompę, trzeba także zwracać uwagę na dopuszczalną zawartość piasku w wodzie oraz obecność ewentualnych domieszek długowłóknistych i ścierających.

 

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Przeszywała metki z ubrań, by wyłudzać zwroty. Kobiecie grozi 8 lat więzienia

Policjanci z Jaworzna zatrzymali 43-letnią mieszkankę Libiąża, która usuwała metki z tańszych ubrań, a następnie…

8 godzin ago

Dwaj mężczyźni zatrzymani za posiadanie narkotyków

Policjanci kryminalni z jaworznickiej komendy zatrzymali 15 maja 23-latka, w którego mieszkaniu ujawniono 440 porcji…

9 godzin ago

Policjanci z jaworznickiej komendy z wyróżnieniami i nagrodami

15 maja w Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której jaworznicki…

9 godzin ago

Święto Rodziny już w ten weekend

Już 19 maja (niedziela) w Parku Podłęże w Jaworznie odbędzie się impreza plenerowa Święto Rodziny.…

10 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 18 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 18 maja. Zmiana…

13 godzin ago

Co dalej z Izerą? Są opcje innych projektów

Niedawno prezydent Jaworzna wydał decyzję o zgodzie na budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie.…

14 godzin ago