piątek, 29 marca, 2024

Jak przeprowadzić egzekucję długu od spółki cywilnej?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak przeprowadzić egzekucję długu od spółki cywilnej?

Jak przeprowadzić egzekucję długu od spółki cywilnej?

- Advertisement -

Istnieje w Polsce wiele form prowadzenia działalności gospodarczej, a jedną z najbardziej popularnych jest spółka cywilna. Przez to często spotykaną sytuacją jest, że będziemy mieli z nią styczność w formie klienta, prowadząc działalność gospodarczą. Czym się wyróżnia i jak egzekwować od niej dług? W tym artykule wiedzą dzieli się kancelaria Vindicat.

Spółka cywilna, czyli jaka?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba napisać o spółce cywilnej jest sposób, w jaki jest zawiązywana. Spółka ta, to nic innego jak umowa, która jest zawierana pomiędzy przynajmniej dwoma osobami, które wspólnie prowadzą interesy w celu osiągnięcia określonego celu gospodarczego. Odróżniającą rzeczą, od reszty form prowadzenia działalności jest brak posiadania osobowości prawnej. Nawiązując do tematu artykułu, w praktyce oznacza to, że za długi spółki odpowiadają wspólnicy, a więc spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem i powoduje to szereg skutków odnośnie sposobów odzyskiwania długu.

Majątek spółki cywilnej

Jako że za długi spółki odpowiadają wspólnicy, majątkiem spółki cywilnej jest też majątek wspólników, w którym nie wyodrębnia się udziałów. Majątek spółki cywilnej może być porównany do majątku związku małżeńskiego – majątek wniesiony do spółki może być rozporządzany przez każdego ze wspólników jak jego prywatny majątek.

Postępowanie sądowe, a spółka cywilna

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, a więc nie może być pozwana w postępowaniu sądowym jak i windykacyjnym. Idąc dalej – jeśli wspólnicy odpowiadają za majątek i długi spółki, to oni muszą być pozwaną stroną. Co ważne i warte podkreślenia, egzekucję długów można prowadzić tak ze wspólnego majątku wspólników odpowiedzialnych za spółkę, jak i z ich prywatnego majątku. W praktyce oznacza to, że mając niespłacone zobowiązania, za które odpowiada spółka cywilna, możesz poprowadzić do ich egzekucji od jednego ze wspólników lub od nich wszystkich. Warto zaznaczyć, że najbardziej korzystnym sposobem jest pozwanie wszystkich ze wspólników na raz, ponieważ zgodnie z art. 778 Kodeksu postępowania cywilnego możesz doprowadzić do egzekucji z majątku spółki jedynie, kiedy dysponujesz tytułem egzekucyjnym wobec wszystkim wspólnikom. W innym wypadku, pozostaje jedynie egzekucja z majątku prywatnego jednego z wielu lub wszystkich wspólników. Pozywając wszystkich wspólników z osobna – możesz egzekwować swoje długi tak z majątku spółki, jak i z majątków prywatnych wspomnianych wspólników.

Wierzytelność osobista, a długi

W zależności od tego, czy wierzytelność jest osobista czy wynika z działalności spółki cywilnej, droga do egzekucji wierzytelności się różni. Wierzytelności osobiste to zobowiązania zaciągane osobiście przez wspólnika lub przez osobę, za którą wspólnik poręczył. Za ten rodzaj zobowiązania, wspólnik odpowiada w pierwszej kolejności swoim osobistym majątkiem. Po wyczerpaniu tego źródła, dla wierzyciela pojawia się problem, ponieważ do czasu rozwiązania spółki, nie może on dochodzić swoich długów ze wspólnego majątku spółki. Rozwiązanie spółki za działaniem wierzyciela jest natomiast możliwe zgodnie z postanowieniem art. 870 Kodeksu postępowania cywilnego. W praktyce oznacza to przejęcie udziałów, które przysługiwałyby mu po wypowiedzeniu umowy dotyczącej spółki cywilnej.

Wierzytelności w wyniku działalności spółki

Jeśli wierzytelność wynika z działalności spółki cywilnej, to wierzycielowi przysługuje prawo do udziału w zyskach firmy. W tym przypadku wierzycielowi przysługują również prawa, równe tym, które wspólnik by otrzymał po wyjściu ze spółki, jednak zgodnie ze wspomnianym wyżej kodeksem, jedynie wierzyciel osobisty ma prawo do wymuszenia wystąpienia wspólnika ze spółki. Po więcej informacji na temat egzekucji długu od spółki cywilnej zapraszamy na https://vindicat.pl/baza-wiedzy/jak-przeprowadzic-egzekucje-dlugu-od-spolki-cywilnej/.

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...