REKLAMA

W dzisiejszych czasach rynek pracownika stał się faktem. Ten trend jest także widoczny na rynku pracy w Bielsku-Białej. Rotacja pracowników jest coraz większa. Bezrobocie coraz niższe. Chętnych do pracy jakby mniej. Jednak ci, którzy pracują, często zmieniają swoją pracę na lepszą. Z kolei ci, którzy są bezrobotni, zazwyczaj pozostają w tym stanie bardzo krótko, chyba że sami decydują inaczej.

Ofert pracy w Bielsku-Białej nie brakuje. Poziom zarobków nieco rośnie, aczkolwiek jeszcze nie jest tak wysoki, jak w wielkich aglomeracjach w kraju. Aczkolwiek rynek pracownika, wymusza poniekąd na pracodawcach także zmiany w systemie płacowym. Wiele też zależy od zawodu i branży. Należy pamiętać o tym, że w niektórych zawodach, oprócz pensji podstawowej, naliczane są premie, które niekiedy stanowią drugą podstawę.

 

Osoba obsługująca wózki widłowe otrzymuje średnio około 2800 zł brutto, jednak do tej podstawy doliczane są premie dodatkowe. Na podobne zarobki może liczyć tokarz, oczywiście plus premie. Bielski policjant zarobi nieco więcej, bo około 3000 zł brutto. Co ciekawe fryzjer, oczywiście z wyrobioną renomą jest w stanie uzyskać pensję rzędu 4000zł brutto. Na dość wysokie zarobki mogą liczyć tutejsi geodeci. Ich pensja może wynieść nawet 6000zł brutto.

 

Fachowcy w Bielsku-Białej są w stanie zarobić zdecydowanie więcej niż przedstawiciele tradycyjnych zawodów. Przykładowo murarz jest w stanie zarobić średnio miesięcznie 4200zł brutto. Dobrze ma się także cała branża budowlana. Kierownik pracujący w hurtowni materiałów budowlanych osiąga zarobki 5000zł brutto.

 

Zdecydowanie najwyższy poziom zarobków reprezentują niektórzy dyrektorzy i prezesi. Kwota ta waha się między niespełna 9000zł do blisko 30000zł brutto. Dla porównania osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, czy kierownicy poszczególnych szczebli różnych branż znajdują się w grupie zarobkowej powyżej 5000zł brutto.

 

Rozrzut pomiędzy wynagrodzeniami jest bardzo duży. Częściowo warunki dyktuje rynek pracy i zmiany na nim zachodzące. Poniekąd jest to także kwestia doświadczenia, praktyki i umiejętności. Dotyczy to przynajmniej niektórych zawodów, gdzie liczy się podejście do klienta, czyli jakość obsługi oraz jego zadowolenie. Dobrym przykładem jest tu fryzjer, do którego wraca się co jakiś czas. Pozostawione dobre wrażenie jest jednocześnie poniekąd odzwierciedleniem jego zarobków.

Przygotowanie: portal informacji z rynku pracy Bielska-Białej i okolic Praca-Bielsko.net

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki