Śladem kobiet w przemyśle

Rozruch maszyn w ośmiu obiektach, finał w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Znamy atrakcje otwarcia i finału zbliżającej się wielkimi krokami Industriady.

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 9 czerwca w 44 obiektach zlokalizowanych w 25 miastach regionu. Nocne zwiedzanie trasą VIP, spacer, spektakl, filmy i instalacje, a do tego koncert Pauliny Przybysz i Brodki – tak zapowiada się rozruch maszyn przed Industriadą. Finał zorganizowany zostanie poza aglomeracją, w Rybniku.

„Mamy w naszym regionie wyjątkowy szlak, nie tylko w skali kraju, ale także całej Europy. Rozruch maszyn po raz pierwszy w historii odbędzie się w obiekcie UNESCO i jesteśmy z tego dumni, bo to potwierdza, że nasze myślenie o obiektach poprzemysłowych było słuszne. To szlak, który skupia pasję wielu ludzi i wyróżnia nasz region, będąc jego świetną promocją” – mówił członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Samorząd Województwa Śląskiego od lat inwestuje w rozwój infrastruktury obiektów poprzemysłowych i w ich upowszechnianie.

„Zarząd Województwa Śląskiego przyznał w tym roku 56,5 miliona zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego obiektom związanym ze Szlakiem Zabytków Techniki. Wśród dziewięciu beneficjentów środków unijnych są też obiekty z Tarnowskich Gór i Rybnika – miast, które w tegorocznej Industriadzie odegrają kluczową rolę, w tym jeden – Sztolnia Fryderyk w Tarnowskich Górach – stanowiący część kompleksu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO” – tłumaczy Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

W tym roku Industriada przypomina mniej znane, kobiece oblicze przemysłu, dlatego hasło przewodnie festiwalu brzmi „Industria jest kobietą”. Festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się tradycyjny rozruch maszyn. Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.

Oficjalny początek festiwalu odbędzie się jednak w Zabytkowej Kopalni Srebra.

„Inauguracja tegorocznej Industriady w tym miejscu nie może dziwić. Tarnowskie Góry jako pierwsze w regionie trafiły na listę UNESCO, to tu zaczęło się wiele historii związanych z rozwojem przemysłu. Wreszcie to dowód na to, że szanujemy nasze industrialne dziedzictwo” – podkreślał burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Rozruch maszyn w Zabytkowej Kopalni Srebra rozpocznie się o godzinie 18.00. Publiczność będzie mogła zobaczyć filmy opisujące historię górnictwa w mieście, wziąć udział w warsztatach artystycznych i zobaczyć instalację interaktywną, która przybliży postaci kobiet związanych z kopalnią. Nie zabraknie strefy odpoczynku, gastronomii i koncertów, wystąpią m.in. Paulina Przybysz i Brodka. Maszyny zgromadzone w skansenie przy kopalni zostaną ożywione przez iluminacje, którym będzie towarzyszyła wielkoformatowa projekcja związana z historią obiektu.

Oficjalnym zakończeniem festiwalu będzie widowisko multimedialne w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku „Kobiety grają industrię”. 56 artystów wprawi w ruch kopalniane budynki, by opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję widowiska zaangażowano trzy sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtynę wodną.

„Współorganizując finał na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, chcemy podkreślić, że Rybnik jest dumny ze swoich przemysłowych tradycji i stanowi ważny punkt na mapie śląskich zabytków techniki. Chcemy pokazać nasze wyjątkowe dziedzictwo, obszar między dwoma metropoliami – górnośląsko-zagłębiowską i ostrawską. Jestem pewien, że goście z Czech też nas odwiedzą i zobaczą to wyjątkowe wydarzenie” – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Szczegółowy program tegorocznej edycji święta Szlaku Zabytków Techniki poznamy 16 maja.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Przeszywała metki z ubrań, by wyłudzać zwroty. Kobiecie grozi 8 lat więzienia

Policjanci z Jaworzna zatrzymali 43-letnią mieszkankę Libiąża, która usuwała metki z tańszych ubrań, a następnie…

4 godziny ago

Dwaj mężczyźni zatrzymani za posiadanie narkotyków

Policjanci kryminalni z jaworznickiej komendy zatrzymali 15 maja 23-latka, w którego mieszkaniu ujawniono 440 porcji…

5 godzin ago

Policjanci z jaworznickiej komendy z wyróżnieniami i nagrodami

15 maja w Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której jaworznicki…

5 godzin ago

Święto Rodziny już w ten weekend

Już 19 maja (niedziela) w Parku Podłęże w Jaworznie odbędzie się impreza plenerowa Święto Rodziny.…

5 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 18 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 18 maja. Zmiana…

9 godzin ago

Co dalej z Izerą? Są opcje innych projektów

Niedawno prezydent Jaworzna wydał decyzję o zgodzie na budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie.…

9 godzin ago