O roli szkliwa pisze dr n. med. stomatolog Tatiana Jamróz-Szłapa

REKLAMA

Szkliwo, to tkanka, która pokrywa zębinę korony naszych zębów. Najtwardsza tkanka naszego organizmu, która ochrania zęby przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi czy bakteryjnymi. Wadą naszego szkliwa jest to, że jest tkanką nieodnawialną. Ciekawostką może być, że świeżo wyrżnięty ząb ma szkliwo pokryte oszkliwem, które jest bardzo cieniutkie i szybko się ściera, a ponieważ jest nieodnawialne, to nasze zęby są nim pokryte króciutko. Zdrowe szkliwo jest bezbarwne i niemalże przejrzyste. Skutkiem uszkodzeń szkliwa jest nadwrażliwość zębów, większe narażenie na działanie bakterii i szybki rozwój próchnicy, żółknięcie zębów.

Oczywiście, ścieranie się szkliwa jest rzeczą naturalną i nieuniknioną, ale w dużej mierze intensywność tego procesu zależy od nas, a przecież szkliwo mamy tylko jedno, dlatego należy o nie dbać. Zdecydowanie niekorzystne dla naszego szkliwa jest między innymi picie kolorowych napojów, które zawierają kwasy niszczące szkliwo, niewłaściwa dieta, mycie zębów po zjedzeniu kwaśnych produktów- kwasy zmiękczają nasze szkliwo, a szczotkowanie dodatkowo je uszkodzi; nieodpowiednie szczotkowanie źle dobraną szczoteczką i pastą, wady zgryzu, zgrzytanie zębami, a nawet refluks żołądka, ponieważ cofające się treści z żołądka zawierają kwasy, które rozmiękczają szkliwo.

Należy pamiętać, że szkliwo mamy jedno na całe życie, dlatego musimy o nie dbać. Przede wszystkim należy: myć regularnie zęby- ale najwcześniej godzinę po zjedzeniu kwaśnego posiłku. Zdecydowanie korzystne będzie wypłukanie ust po spożyciu kwaśnych produktów; ograniczenie słodyczy i gazowanych napojów, spożywanie produktów bogatych w wapń, jeżeli odczuwamy suchość w ustach. Ważne jest też picie więcej wody w ciągu dnia i dbanie o właściwy poziom witaminy D. Zbliżają się piękne słoneczne dni, wszystkim Jaworznianom zalecam spacerek, który zapewni im dawkę tej witaminy i endorfin, które są hormonami szczęścia.

Co prawda endorfiny niewiele mają wspólnego ze szkliwem, ale na pewno dużo z dobrym samopoczuciem, częstszym uśmiechaniem się, co dodaje każdemu uroku. W dbaniu o szkliwo pomogą wizyty u stomatologa. Stosujemy specjalne preparaty, które zawierają fluor o ściśle określonym stężeniu – wzmacnia on szkliwo i uodparnia je na działanie szkodliwych kwasów. Zauważamy nawet niewielkie ubytki w szkliwie i zabezpieczamy je, aby uniknąć dalszej erozji. Niezwykle ważne jest, aby odbudować zęby pozbawione szkliwa, by stanowiły zabezpieczenie dla zębiny (aby nie uległa zmiękczeniu) i miazgi –wtedy jest już dość późno i pojawia się silny ból.

Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji zębów są profesjonalne zabiegi stomatologiczne z zakresu periodontologii i higienizacji jamy ustnej połączonej ze wzmocnieniem szkliwa – skaling ultradźwiękami, piaskowanie osadu nazębnego, kiretaż zamknięty, stosowanie odpowiednich preparatów remineralizujących szkliwo.

Dr n. med. stomatolog Tatiana Jamróz Szłapa
gabinet Jaworzno, ul. Spacerowa 1
tel. 609 956 057
- REKLAMA -

Zewnętrzne linki