Darowałeś komuś nieruchomość bądź inną wartościową rzecz, ale z jakiegoś względu chcesz cofnąć swoją decyzję? Nie jest to takie proste – prawo przewiduje tylko pojedyncze sytuacje, w których jest to możliwe. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób możesz odwołać darowiznę.

W rzeczywistości, najłatwiej jest odwołać darowiznę jeszcze niewykonaną, czyli taką w przypadku której jeszcze nie doszło do przeniesienia własności danej rzeczy na obdarowanego. W takiej sytuacji, jeśli w międzyczasie wyraźnie pogorszyła się sytuacja finansowa darczyńcy, może on bez problemu odzyskać darowaną rzecz. A jak wygląda to przy darowiźnie wykonanej?

Wymagana jest „rażąca niewdzięczność”

Odwołanie darowizny już wykonanej, tzn. takiej, w ramach której doszło już do przeniesienia własności danej rzeczy na obdarowanego, jest możliwe tylko pod warunkiem, że dopuścił się on wobec obdarowanego rażącej niewdzięczności. Poprzez takie pojęcie należy rozumieć umyślne, świadome i długotrwałe zachowanie, które miało na celu skrzywdzić darczyńcę lub wyrządzić szkody na jego sytuacji majątkowej. Jeśli chodzi o zwykłe kłótnie rodzinne i życiowe, albo o czyny, które stanowiły następstwo zachowań darczyńcy, to nie stanowią one podstawy do skutecznego odwołania darowizny.

Odwołanie musi mieć formę pisemną

Darowizna, dla celów dowodowych, powinna być odwołana w formie pisemnej. Uściślając, niezależnie czy mowa o tej wykonanej czy jeszcze niewykonanej, potrzebne jest złożenie pisemnego oświadczenia woli wobec obdarowanego. Co ważne, darczyńca musi go zawiadomić o tym, że odwołuje ustanowioną na jego rzecz darowiznę. Konieczne jest również podanie przyczyn, a także żądanie zwrotu darowanej rzeczy. Odwołanie uznaje się za skuteczne, gdy tylko dotrze do obdarowanego – w sposób, który umożliwi mu zapoznanie się z jego treścią.

Samo oświadczenie nie wystarczy

Choć oświadczenie odwołujące darowiznę jest skuteczne, to jednak automatycznie nie powoduje przejścia własności na darczyńcę. Obdarowany musi jeszcze przenieść własność na darczyńcę – jeśli mowa na przykład o nieruchomości, to odbywa się to w drodze umowy spisywanej przy notariuszu. Inaczej mówiąc, o ile samo oświadczenie nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego, o tyle późniejsza umowa o powrotne przeniesienie prawa własności nieruchomości już tak. A co jeśli taka umowa nie zostanie zawarta? W takim wypadku darczyńca ma prawo wystąpić na drogę sądową i wezwać obdarowanego do powrotnego przeniesienia własności nieruchomości. W razie jakichkolwiek pytań w zakresie odwołania darowizny, warto skontaktować się z zaufanym prawnikiem, takim jak https://pewny-prawnik.pl/ i skonsultować swoje ewentualne wątpliwości.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

2 godziny ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

3 godziny ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

5 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

5 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

16 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

16 godzin ago