Poliuretan – nie aż tak krótka historia sukcesu

Tworzywo, które niektórzy obdarzają czasem mianem syntetycznego kauczuku, jest obecnie jednym z najchętniej stosowanych materiałów produkcyjnych. A historia związku, który dosłownie podbił świat przemysłu, a nawet zrewolucjonizował nasze życie codzienne, rozpoczęła się prawie dwa wieki temu. Ludzie, którzy przyczynili się do jego powstania, prawdopodobnie nie podejrzewali, jak uniwersalny (czasem wręcz niezastąpiony) się stanie.

Poliuretan, czyli konsekwencje rozwoju chemii organicznej

Historia poliuretanów rozpoczyna się mniej więcej tam, gdzie ma swój początek chemia organiczna. Jednym z ważniejszych zdarzeń z jej dziejów była synteza mocznika, dokonana przez niemieckiego chemika, Friedricha Wöhlera. Było to pokłosie badań naukowca nad izomerami kwasu cyjanowego, które z czasem okazały się bardzo ważne dla produkcji poliuretanów. Kolejne ważne odkrycie na drodze do produkowania poliuretanu poczynił Francuz, Charles Adolphe Wurtz: autor metody, dzięki której wytwarza się grupy uretanowe. Po tym odkryciu aż na sto lat zaniechano dalszych badań – dopiero niemiecki uczony, Otto Bayer, opracował zasadę poliaddycji, która stała się podstawą dla działania całej chemii tworzyw sztucznych.

Stąd był już tylko krok do rozpoczęcia niebywałej kariery poliuretanu. Bayer opatentował tę substancję w 1937 roku, w dziesięć lat później zaczęła działać pierwsza fabryka, wytwarzająca nowy związek. Z czasem zdominował on świat tworzyw sztucznych. Współcześni ludzie mogą dostrzegać poliuretan dosłownie wszędzie, między innymi w:

To właśnie w kategorii izolacji architektonicznych rozpoczęła się publiczna kariera poliuretanu. Gdy tylko odkryto jego właściwości termoizolacyjne, zaczęto wykorzystywać go do ocieplania budynków – odtąd poliuretan zaczął konsekwentnie tanieć. A jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku był jednak wciąż postrzegany jako dobro luksusowe i niejako potwierdzał to fakt, że był wykorzystywany do produkcji obiektów wysyłanych w kosmos przez NASA. Był bowiem idealnie lekki, a przy tym szczelny i świetnie zatrzymujący ciepło, by można było nim wykańczać budowane według restrykcyjnych zasad statki kosmiczne i sondy.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Przeszywała metki z ubrań, by wyłudzać zwroty. Kobiecie grozi 8 lat więzienia

Policjanci z Jaworzna zatrzymali 43-letnią mieszkankę Libiąża, która usuwała metki z tańszych ubrań, a następnie…

4 godziny ago

Dwaj mężczyźni zatrzymani za posiadanie narkotyków

Policjanci kryminalni z jaworznickiej komendy zatrzymali 15 maja 23-latka, w którego mieszkaniu ujawniono 440 porcji…

5 godzin ago

Policjanci z jaworznickiej komendy z wyróżnieniami i nagrodami

15 maja w Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie miała miejsce uroczysta zbiórka, podczas której jaworznicki…

6 godzin ago

Święto Rodziny już w ten weekend

Już 19 maja (niedziela) w Parku Podłęże w Jaworznie odbędzie się impreza plenerowa Święto Rodziny.…

6 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 18 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 18 maja. Zmiana…

10 godzin ago

Co dalej z Izerą? Są opcje innych projektów

Niedawno prezydent Jaworzna wydał decyzję o zgodzie na budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie.…

10 godzin ago