REKLAMA

Jak motywować współczesnych pracowników w branżach, gdzie rywalizacja o wykwalifikowanych specjalistów jest wyjątkowo zacięta? Okazuje się, iż samo wysokie wynagrodzenie już nie wystarczy. Pracownicy chcą mieć też możliwość zadbania o szeroką pojętą jakość życia w sposób, którego sama wypłata nie zapewni. Co w dzisiejszych czasach powinno znaleźć się w pakiecie socjalnym dla pracowników wysokiego szczebla?

 

Pakiet socjalny dla pracownika – podstawowe elementy

Do najpowszechniej stosowanych benefitów pracowniczych, które oferują obecnie duże firmy, należą karnet na siłownię, pakiet medyczny czy dopłaty do wakacji. Ciężko nimi przyciągnąć najbardziej wartościowych pracowników, jednak stanowią niezbędną podstawę. Coraz częściej uzupełniane są przez bardziej niestandardowe elementy pakietu socjalnego, które przybliżymy poniżej.

Możliwości relaksu w godzinach pracy

Do ciekawych benefitów pozapłacowych należą te, które pracownik może wykorzystywać w trakcie pracy. Innymi słowy – chodzi tutaj o przywileje, dzięki którym pracuje się po prostu przyjemniej. O czym tutaj mowa? To chociażby:

  • specjalne pokoje, w których pracownicy mogą zażyć krótkiej, odprężającej drzemki,

  • możliwość przyprowadzenia do pracy czworonoga,

  • restauracja lub kawiarnia w budynku firmowym.

Tego rodzaju udogodnienia do niedawna często uważano za zagrożenie dla pracowniczej produktywności. Dzisiaj jednak coraz większa ilość pracodawców zaczyna rozumieć, że zmuszanie pracowników do wielu godzin intensywnej pracy bez najmniejszej szansy na relaks daje efekt odwrotny do zamierzonego. Szansa na regenerację lub odrobina urozmaicenia od nierzadko stresujących zadań sprawia, że pracownicy wracają do swoich obowiązków o wiele bardziej skoncentrowani i skuteczni.

Konsjerż, czyli osobisty asystent „od wszystkiego”

Jednym z najciekawszych rodzajów benefitów pracowniczych są usługi prywatnego concierge. Ten osobisty asystent może pomóc w „dopięciu” spraw związanych z wieloma różnymi aspektami życia, w tym również i tymi prywatnymi. Chętnie podejmie się wykonania zadań pozornie niemożliwych, nawet jeśli deadline jest wyjątkowo krótki. Może dla pracownika zorganizować przyjęcie urodzinowe dla dziecka, zawieźć auto do mechanika czy znaleźć nauczyciela tańca.

Usługi konsjerża mogą pomóc pracownikom w znalezieniu równowagi między życiem zawodowym, a osobistym. Z perspektywy pracodawcy oznacza to, że pracownikowi łatwiej będzie skupiać się na zadaniach, ponieważ jego zasobów mentalnych nie będą pochłaniać niezwiązane z nimi kwestie.

Najlepszych concierge cechuje dyskrecja, pełne poświęcenie wykonywanym zadaniom i elastyczność. Jedną z firm, które przecierają szlaki, jeśli chodzi o usługi prywatnych concierge w dużych polskich miastach takich jak Warszawa, Kraków i Wrocław jest Brella. Oferuje ona dwie opcje w zakresie rozliczeń – stawkę godzinową za rezultat lub gotowe pakiety godzinowe. Dzięki tej pierwszej opcji istnieje możliwość przetestowania skuteczności concierge – jeżeli nie uda mu się wykonać zadania, nie trzeba płacić nawet złotówki.

Motywowanie pracownika w każdej branży jest bardzo istotne, sprawdź co mówią na ten temat eksperci Pracuj dla Firm w artykule: https://poradydlafirm.pracuj.pl/motywowanie-do-pracy-a-osobowosc-pracownika-jak-to-pogodzic/

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki