Dzielnice: tak, a nie inaczej – Siłownia – historia nazwy

Elektrownia Jaworzno II

Siłownia to miejsce znajdujące się tuż przy Elektrowni Jaworzno II tworzącej wraz z Elektrownią III część Południowego Koncernu Energetycznego – PKE Elektrownia Jaworzno III, która należy do grupy Tauron S.A.

REKLAMA

W skład Siłowni wchodzi: Os. Energetyków, Os. Awaryjne (obecnie już nieistniejące, zostało wysiedlone na przełomie 2012/2013 z powodu budowy nowego bloku energetycznego), Wesołe Miasteczko, Kolonia Artur (nazwa przestała funkcjonować, ponieważ nikt nie był przy tej ulicy zameldowany) oraz jej okolice.

Elektrownia Jaworzno II przed zakończeniem inwestycji

Skąd jednak wzięła się taka nazwa i co oznacza?

Siłownia to inaczej elektrownia. Dziś już nie używa się takiej nazwy, ale wcześniej, kiedy mówiło się „jadę na Siłownię” każdy jaworznianin wiedział, że chodzi o tereny położone w okolicach Elektrowni Jaworzno II

Osiedle Energetyków oraz Awaryjne zostało wybudowane, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe pracowników elektrowni.

Elektrownia Jaworzno po zakończeniu modernizacji, rok 1952

Wesołe Miasteczko to nazwa dawnych Domów Młodego Górnika, która później przyjęła się także jako nazwa własna. Żartobliwa nazwa Wesołe Miasteczko pochodzi z czasów jej budowy i nawiązuje do warunków życia oraz „charakteru ich mieszkańców”. Otóż w tamtych czasach panowała tam wieczna hulanka, wolność i swawole. Mieszkańcy tego miejsca znaleźli się tu niejednokrotnie z zupełnie przypadkowych powodów. Budynki i baraki, w których mieszkali miały w większości charakter prowizoryczny, tymczasowy co odzwierciedlało trudną sytuację mieszkaniową w mieście.

Jako ciekawostkę dorzucę fakt, że Elektrownię II zaczęto budować w latach okupacji hitlerowskiej i miała nosić nazwę Wilhelm. Po wojnie plany elektrowni zaginęły, dlatego sporządzono je od podstaw w Leningradzie.

Budowa Elektrowni Jaworzno II, rok 1953

Pozostałe artykuły:

Natalia Uroda

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki