Podlewanie ogrodu i roślin balkonowych w czasie upałów.

Podlewanie to niby prosta sprawa, a jednak niektórzy mają z tym problem. Woda to niezbędny czynnik, który decyduje o zdrowiu roślin oraz jej wzroście a przede wszystkim życiu.

REKLAMA

Kiedy należy podlewać rośliny?

Najlepsza pora to wczesny ranek do godziny 9 lub późne popołudnie po godzinie 17 i wieczór. Wówczas słońce nie sparzy roślin. Warto również zwrócić uwagę na sposób podlewania roślin. Należy pamiętać, aby nie spryskiwać liści i kwiatów podlewanych roślin, gdyż osadzone na nich krople wody skupiają promienie słoneczne, powodując oparzenia liści, a w skrajnych przypadkach nawet brązowe wypalone plamy. Gdy tylko jest to możliwe, należy strumień wody skierować na ziemię pod roślinami i unikać lania wody po liściach.

Nie należy również podlewać roślin silnym strumieniem wody, ponieważ może to uszkodzić ich kwiaty i liście. Wpływa to nie tylko na zmniejszenie dekoracyjności roślin, ale co gorsza – rozdarte tkanki są bardzo często źródłem infekcji grzybowej. Warto więc zakupić konewkę i delikatnie podlewać rośliny.

Nie podlewaj roślin często i mało!

Częste podlewanie niewielkimi ilościami wody powoduje, że woda dostępna jest dla roślin jedynie w górnej warstwie gleby, która szybko wysycha. Gdy podlewamy zbyt mało, liście stają się wiotkie, omdlałe, a potem w krótkim czasie usychają i opadają. Gdy natomiast podlewamy zbyt często, rośliny gniją, bo do korzeni nie ma dostępu powietrze.

Rośliny powinno podlewać się rzadziej a obficiej, dzięki czemu woda wsiąka w glebę i dostaje się do głębszych warstw, które zachowują wilgoć dostępną dla roślin znacznie dłużej.

Warto również zwrócić uwagę na małe rośliny doniczkowe, które wymagają częstszego podlewania niż te rosnące w dużych pojemnikach. Rośliny posadzone w doniczkach i skrzynkach balkonowych z tworzyw sztucznych dłużej zatrzymują wilgoć niż ceramiczne czy drewniane.

A co z iglakami?

Najlepszym sposobem podlewania drzewek i krzewów iglastych to wykopanie płytkiego zagłębienia wokół rośliny, w którym regularnie będzie mogła zbierać się woda. Dzięki temu zadbamy o dostarczenie wody do korzenia rośliny. Nie należy jednak podlewać iglaków zbyt obficie, gdyż stwarzamy wtedy zagrożenie wystąpienia zgnilizny korzennej.

Warto również zapamiętać, że rośliny lepiej znoszą lekkie przesuszenie niż zbyt częste podlewanie.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki