REKLAMA

Picie alkoholu często postrzegane jest jako sposób na relaks, spędzanie czasu ze znajomymi lub świętowanie. Jednak spożywanie zbyt dużych ilości kończy się uzależnieniem. Przedstawiamy 5 rzeczy, które warto wiedzieć o chorobie alkoholowej.

Nałóg odbiera nam możliwość radzenia sobie z codziennym życiem i doprowadza nas do tego, że bez przerwy czujemy lęk i smutek. Dotyka to naprawdę wielu osób. Jednak alkoholizm to nie koniec życia. Możemy wyjść z tej choroby. Musimy jednak posiadać odpowiednią wiedzę

drink

Ile alkoholu to za dużo?

W zależności od napoju jedna dawka jest uważana za coś innego. Możemy przyjąć, że jeden drink to kufel piwa, kieliszek wina albo wódki. Zawsze więc powinniśmy pamiętać, że w zależności od gatunku alkoholu inna ilość mililitrów będzie zbyt duża. Możemy jednak przyjąć kilka podstawowych założeń.

Uważa się, że dla mężczyzn więcej niż 4 drinki w ciągu jednego dnia lub 14 drinków w ciągu tygodnia to zbyt dużo. Kobiety trawią alkohol w inny sposób i dla nich te liczby to 3 drinki w ciągu dnia i 7 w ciągu tygodnia. Jednocześnie kobiety w ciąży, osoby poniżej 18 roku życia, chorujące przewlekle lub zażywające leki wchodzące w interakcje z trunkami zawierającymi procenty, nie powinni pić w ogóle.

Nawet jeśli nie pijemy na tyle dużo alkoholu, aby przekraczać powyższe limity, ale zdarza nam się tracić pamięć czy wymiotować po napojach wyskokowych i na drugi dzień czujemy chęć, by znowu się napić, powinniśmy się zastanowić czy nie mamy problemu alkoholowego.

Jak wpływa alkohol na nasz organizm?

Alkohol wpływa na nas na wiele sposobów krótko- i długoterminowych. W krótkim okresie czasu mogą być to wahania nastroju i kac. Następnego dnia jesteśmy odwodnieni, boli nas głowa i czujemy nudności. W dłuższej perspektywie skutkuje to poważnymi uszkodzeniami narządów i problemami z pamięcią. Ze względu na fakt, że zmienia to poziom serotoniny w mózgu może powodować depresję, stany lękowe i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Etapy alkoholizmu

Nikt nie planuje popaść w uzależnienie i praktycznie każdy chory ma swoją indywidualną historię. Proces ten jest w każdym przypadku nieco inny, jednak można wyróżnić kilka etapów, które zazwyczaj się powtarzają.

Najpierw zaczyna się od okazyjnego spożywania alkoholu, które przeradza się w intensywne picie. Zaczynamy pić coraz więcej trunków, ponieważ musimy więcej wypić, by zaszumiało nam w głowie. Zaczynamy spożywać alkohol w samotności i spada nasza efektywność, ponieważ w ciągu dnia mamy kaca. Wciąż jednak jesteśmy w stanie codziennie funkcjonować względnie normalnie i chodzić do pracy, więc uważamy, że wszystko jest w porządku.

Następnie zaczynamy się upijać. Dochodzi do zamroczeń, utraty pamięci i wymiotów. Ostatnim etapem jest niekontrolowane pragnienie picia oraz niemożliwość odstawienia substancji, od których jesteśmy uzależnieni. Pamiętajmy, że na początku możemy jeszcze stosunkowo normalnie funkcjonować, nawet kiedy jesteśmy uzależnieni.

Jak sprawdzić czy nadużywamy alkohol?

Oto kilka pytań, które możemy sobie zadać, aby sprawdzić czy problem z alkoholem może nas dotyczyć. Jeżeli na większość z nich możemy odpowiedzieć tak, to powinniśmy zastanowić się nad odwykiem.

  • Czy pijesz, aby odnaleźć się w sytuacjach towarzyskich?
  • Czy używasz alkoholu, aby uniknąć problemów, gdy jesteś zdenerwowany?
  • Czy trudno ci przestać pić po jednym lub dwóch drinkach?
  • Czy masz problem z zapamiętaniem, co zrobiłeś pod wpływem alkoholu?
  • Czy żałujesz, tego co robiłeś, kiedy byłeś pod wpływem?
  • Czy przyjaciele lub członkowie rodziny próbowali wyrazić swoje obawy związane z piciem?
  • Czy twoja praca ucierpiała z powodu twojego picia?

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu zajmuje dużo czasu, jednak wśród osób, które są trzeźwe co najmniej rok nawroty zdarzają się mniej niż w połowie. Najważniejsze jest podjęcie decyzji, by przestać pić.

Następnie powinniśmy udać się na detoks w szpitalu lub specjalistycznym ośrodku. W tym momencie pojawiają się objawy odstawienia i mogą one zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu – ważna jest więc obecność specjalisty. W ośrodkach odwykowych, takich jak Ośrodek Przebudzenie, przed podjęciem właściwego leczenia dokonywany jest detoks alkoholowy, który ma na celu pozbycie się wszelkich toksyn z organizmu pacjenta, które powstały na skutek długotrwałego picia.

Jest to trudny etap, na którym wiele osób łamie się i wraca do nałogu. Po jego przejściu dużo łatwiej jest wrócić do normalnego życia. Ważne jest również wsparcie terapeuty i uczestnictwo w spotkaniach AA.