Czystość powietrza w aglomeracji górnośląskiej. Jak o nią zadbać w najbliższym otoczeniu?

Raporty dotyczące jakości powietrza przedstawiane są co roku przez odpowiedzialne za to Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ). W każdym z takich raportów odpowiednie województwo podzielone jest na poszczególne strefy.

Raporty WIOŚ

W województwie śląskim jedną z takich stref jest „aglomeracja górnośląska”, w skład której wchodzą największe miasta takie jak: Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Zabrze czy Jaworzno.

W raportach WIOŚ można między innymi znaleźć informacje na temat stężeń benzenu, dwutlenku siarki, tlenku węgla, dwutlenku azotu, pyłów zawieszonych PM10, PM2.5, benzo(a)pirenu, ołowiu, arsenu czy kadmu, w powietrzu, w skali rocznej, dobowej lub godzinowej w zależności od zaleceń normy.

Stan powietrza w województwie śląskim w roku 2017

Analizując raport WIOŚ za rok 2017, możemy stwierdzić, że w obrębie aglomeracji górnośląskiej średnioroczne stężenie pyłów PM10 zostało przekroczone, ponieważ, w zależności od miasta, wyniosło od 40 ug/m3 w Dąbrowie Górniczej do 52 ug/m3 w Katowicach (według obowiązującej normy może ono wynosić maksymalnie 40 ug/m3). Ponadto na terenie aglomeracji, w ciągu roku, dochodziło do częstych przekroczeń dobowego stężenia pyłu PM10. Dla przykładu w Katowicach ilość takich dni wyniosła aż 102.

O złej jakości powietrza na terenie województwa śląskiego świadczy także fakt, że na terenie całej aglomeracji górnośląskiej średnio przez ok. 6 dni w ubiegłym roku dochodziło do dobowych przekroczeń granicy informowalnej stężenie pyłów zawieszonych PM10 (200 ug/m3), z czego przynajmniej w jeden lub dwa dni odnotowywano przekroczenie wartości alarmowej (powyżej 300 ug/m3). Najgorzej jest w Zabrzu, gdzie wartość alarmowa została w ciągu roku przekroczona aż 4-krotnie, a najwyższa wyniosła aż 725 ug/m3. Poza aglomeracją górnośląską, na terenie całego województwa śląskiego najgorszy stan utrzymywał się w Pszczynie, gdzie poziom alarmowy został przekroczony aż osiem razy.

Cała aglomeracja górnośląska odnotowała w zeszłym roku także średnioroczne przekroczenia stężenia pyłów zawieszonych PM2.5. Wyniosło ono od 31 ug/m3 w Gliwicach do 39 ug/m3 w Katowicach. Obowiązująca norma mówi, że w skali roku średnie stężenie PM2.5 nie powinno przekraczać 25 ug/m3. Warto przy tym wspomnieć, że zdaniem WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) ze względów bezpieczeństwa zdrowia poziom średniego rocznego stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 nie powinien być wyższy niż 10 ug/m3. Na Śląsku po przeanalizowaniu poszczególnych miesięcy można stwierdzić, że niekorzystnie wypadają miesiące zimowe, kiedy mamy do czynienia z sezonem grzewczym. Wtedy poziom pyłów PM2.5 wykracza poza normę 25 ug/m3.

W całym województwie śląskim odnotowuje się także przekroczenia stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu. Na terenie aglomeracji górnośląskie w zeszłym roku norma była średnio przekraczana o 700% i 800% odpowiednio w Dąbrowie Górniczej i Katowicach. Na terenie całego województwa najgorzej było w Rybniku (aglomeracja rybnicko – jastrzębska), gdzie norma została przekroczona o 1600%. Przy stężeniu benzo(a)pirenu w powietrzu również widoczny jest wpływ sezonu grzewczego. Zarówno w Katowicach, jak i Dąbrowie Górniczej w miesiącach zimowych można spotkać się z przekroczeniami sięgającymi 1600%, podczas gdy w miesiącach letnich przekroczenia normy praktycznie nie występują.

W zeszłym roku na temat złego stanu powietrza w Polsce pisał Łukasz Rajzer na swoim blogu niebojsmoga.pl. Polecamy przeczytać artykuł „Smog w Polsce. Potrzebna zmiana retoryki i działanie!”

Skuteczny sposób na ochronę zdrowia przed zanieczyszczeniami powietrza – domowy oczyszczacz powietrza

Z racji bardzo złego stanu powietrza na terenie województwa śląskiego, przed nadejściem kolejnego sezonu grzewczego, a tym samym smogowego, warto zaopatrzyć się w domowy oczyszczacz powietrza. Urządzenie to jest w stanie skutecznie ochronić nasze zdrowie przed niekorzystnym wpływem zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej.

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność określaną także jako CADR (Clean Air Delivery Rate), czyli ilość czystego powietrza, jaką jest w stanie dostarczyć nam urządzenie. W zależności od wydajności (CADR) oczyszczacz dobierany jest do metrażu pomieszczenia tak, aby był w stanie skutecznie oczyścić całe powietrze je wypełniające.

Oczyszczacze powietrza Sharp, fot. homespot.pl

Do skutecznego oczyszczania powietrza urządzenie musi także być wyposażone w odpowiednie filtry takie jak HEPA, służący usuwaniu zanieczyszczeń stałych, do których możemy zaliczyć pyły zawieszone PM10 i PM2.5, a także alergeny: kurz, pyłki roślin, zarodniki pleśni, czy filtr węglowy, którego zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń gazowych np. lotnych związków organicznych, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych takich jak benzo(a)piren.

Oczyszczacze mogą także być dodatkowo wyposażone w jonizatory, które wspomagają proces filtracji powietrza. Najbardziej zaawansowaną technologię w dziedzinie jonizatorów wprowadziła marka Sharp. Opatentowana technologia Plasmacluster pozwala na wytwarzanie jonów w postaci klastrów, charakteryzujących się przedłużoną żywotnością, dzięki czemu mogą one docierać do najdalszych zakątków pomieszczenia. Jony Plasmacluster są również skuteczne w zwalczaniu wirusów i bakterii.

Jednym z urządzeń wyposażonych w tą technologię jest oczyszczacz Sharp KC-A50EUW. Poza jonizatorem posiada on także wbudowany wydajny ewaporacyjny nawilżacz powietrza. W sezonie grzewczym utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu może również stanowić problem. Zakup urządzenia 2w1, oczyszczacza z nawilżaczem, pozwala kompleksowo zadbać o jakość powietrza podczas sezonu grzewczego. Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A50EUW wyposażony został w czujnik jakości powietrza oraz higrostat, sterujące w pełni automatyczną i inteligentną pracą urządzenia.

IB_S_BASIC_COPYRIGHT =

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A50EUW, fot. homespot.pl

Szeroką gamę oczyszczaczy powietrza można znaleźć w sklepie Homespot. Wybór odpowiedniego urządzenia bardzo ułatwia intuicyjne menu umożliwiające kompletną selekcję modeli w zależności od preferowanych funkcji i parametrów. Sklep Homespot.pl posiada także w swojej ofercie nawilżacze powietrza oraz części eksploatacyjne do oferowanych urządzeń.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Dwie wizje miasta – zapowiedź spotkania LIVE Forum Polityczne Dąbroś i Dudkowski

Marcin Dudkowski i Mateusz Dąbroś serdecznie zapraszają na kolejny odcinek LIVE poświęcony bieżącym wydarzeniom z…

7 godzin ago

Matury 2024. 8 maja – matematyka

Drugi dzień matur, czyli dzień egzaminu z matematyki. Zapytaliśmy maturzystów, jakie mają wrażenia po rozwiązaniu…

8 godzin ago

Za nami pierwszy dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Za nami pierwszy dzień XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jest to szerokie, różnorodne i otwarte forum…

10 godzin ago

Targ na Małym Rynku w Jaworznie

Na Małym Rynku w Jaworznie co wtorek i piątek odbywa się targ, miejsce to wtedy…

10 godzin ago

Najnowsze serwery Supermicro Rack 2U do małej firmy

Najnowsze serwery Supermicro Rack 2U do małej firmy Małe firmy stają coraz częściej przed coraz…

10 godzin ago

Czym jest serwis wadyzalety.pl?

Czym jest serwis wadyzalety.pl? Mówi się, że wszystko ma swoje wady i zalety. Jest to…

10 godzin ago