Dzielnice: tak, a nie inaczej – Niedzieliska – Huta Cynku „Józefina”

Zakład Bieli Cynkowej w Niedzieliskach

Józefina to nazwa huty założonej przez krakowskiego kupca Steinkellera w 1820 roku. Na bazie tego zakładu w 1865 roku powstała Fabryka Bieli Cynkowej, która rozwijała się do pierwszej wojny światowej.

REKLAMA

Pod koniec XIX w. produkowała około 2 tys. ton bieli cynkowej rocznie, a już na początku XX wieku, produkcja zwiększyła się do ponad 3 tys. ton. Fabryka zatrudniała wtedy około 200-300 osób.

W latach 1844-1847 przy hucie wybudowano kolonię robotniczą, którą tworzyło zwarte skupisko domów. Obecnie kolonia nie istnieje, jednak możliwe jest, że nieliczne budynki pozostały do dzisiaj.

Zakład Bieli Cynkowej w Niedzieliskach w trakcie rozbiórki

Zachowane plany budowlane koloni pozwalają na odtworzenie jej wyglądu. Składała się ona z parterowych murowanych domków, a mieszkanie składało się z izby, komory, sieni oraz stajni.

Schematy planów wskazuję, że późniejsze budownictwo indywidualne domów robotniczych znacząco wzorowało się na tego typu koloniach robotniczych.

Zmienna sytuacja gospodarcza w latach międzywojennych wpłynęła na redukcję produkcji bieli cynkowej prawie o połowę, a z zatrudnionych prawie 300 osób, zostało około 80-200.

W 1960 roku zakład utracił swoją samodzielność, stając się częścią Huty Trzebinia, a ostatecznie został zlikwidowany w 1976 roku. Powodem był niekorzystny wpływ na środowisko naturalne oraz przestarzałe wyposażenie techniczne.

Biedaszyb w Niedzieliskach

Pozostałe artykuły:

Natalia Uroda

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement

1 KOMENTARZ