piątek, 19 kwietnia, 2024

Jak Komisja Europejska widzi województwo śląskie

Strona głównaFelietonJak Komisja Europejska widzi województwo śląskie

Jak Komisja Europejska widzi województwo śląskie

- Advertisement -

Unia Europejska to wielki organizm, który liczy 28 państw (choć trwa procedura wyjścia z UE Wielkiej Brytanii), wiele regionów, subregionów, związków współpracy terytorialnej – w województwie śląskim też mamy taki związek i jest to Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA składające się z Regionu Morawsko-Śląskiego w Czechach, Województwa Śląskiego w Polsce oraz Samorządowego Kraju Żylińskiego na Słowacji.

Można by pomyśleć, że z pozycji Komisji Europejskiej nasz region może się wydawać nieważny i niedostrzegalny, ale Unia Europejska ma na swoich sztandarach zrównoważony rozwój, więc każde państwo i każdy region są dla niej tak samo ważne.

Podczas pobytu w Brukseli miałem możliwość uczestniczyć w spotkaniach oraz wykładać w Komisji Europejskiej. To był doskonały czas na lepsze poznanie struktury organizacyjnej Unii Europejskiej, wspomnianej Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, roli europarlamentarzysty.

Komisję Europejską najłatwiej porównać do naszego rządu, bo jest to organ wykonawczy UE. Tak jak u nas rząd wykonuje, czyli wprowadza w życie, ustawy podjęte przez nasz parlament, tak Komisja Europejska wprowadza ustawy przyjęte przez Parlament Europejski. Oczywiście jest to duże uproszczenie, bo zadania Komisji Europejskiej są znacznie szersze jednak to uprawnienie jest tym najważniejszym.

Parlament Europejski to z kolei taki nasz parlament, w którym przyjmuje się nowe prawa, które będą obowiązywały na terenie całej Unii Europejskiej, czyli wszystkich jej członków. Te prawa i obowiązki są jednakowe dla każdego kraju członkowskiego, a to znaczy, że dotyczą one Niemiec, Polski oraz malutkiej Malty, Cypru czy Luksemburga. Nie ma tutaj wyjątków i tak jak w Polsce prawo obowiązuje każdego obywatela czy osobę przebywającą w naszym kraju tak państwa, obywateli i osoby przebywające na terenie UE muszą przestrzegać jej praw.

Województwo śląskie to ważny region dla naszego kraju ponieważ jest silnie rozwinięty gospodarczo, najbardziej zaludniony i najsilniej zurbanizowany, a pod względem PKB jest drugim po Mazowszu. Również UE dostrzega ten potencjał, ale też problemy, które się z tym wiążą, dlatego Regionalny Program Operacyjny dedykowany naszemu regionowi na lata 2014-2020 jest największy ze wszystkich regionalnych programów operacyjnych w naszym kraju.

Oznacza to, że z Unii Europejskiej dostaliśmy do wykorzystania najwięcej pieniędzy – prawie 3,5 miliarda euro. To ogromne pieniądze i wielki zastrzyk gotówki dzięki której będziemy mogli się lepiej rozwijać i jednocześnie naprawiać to co do tej pory było naszą kulą u nogi.

Jesteśmy w tej chwili mniej więcej w połowie wydatkowania środków unijnych i jak wynika z danych Komisji Europejskiej, a wydaliśmy ponad 55% kwoty nam przyznanej co czyni z nas krajowych średniaków.

Ktoś może powiedzieć słabo! A pewnie, że słabo, ALE biorąc pod uwagę wielkość tych środków to wynik można z czystym sumieniem uznać za bardzo przyzwoity. Dając nam tak wielkie pieniądze Komisja Europejska doceniła nasz rozwój, sposób w jaki sobie poradziliśmy z wcześniejszymi unijnymi środkami oraz nasz potencjał, a także problemy z jakimi musimy się zmierzyć.

Oceny czy poradziliśmy sobie z wydatkowaniem środków będą możliwe dopiero po zakończeniu okresu ich wydatkowania, jednakże już teraz szczerze możemy przyznać jak bardzo zmieniły nasze województwo, i że nie byłoby to możliwe bez tych pieniędzy, a na pewno te zmiany trwałyby wielokrotnie dłużej.

Mateusz Wrona

Projekt “InForMe – działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności przez media lokalne” realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2017CE16BAT063 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE”.
Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.

[vc_facebook]

 

- Advertisment -

Akcja ,, Prędkość”. Zwiększone kontrole prędkości na drogach

Dzisiaj od wczesnych godziny porannych policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie kontrolują prędkość kierowców na drogach. Działania mają związek z ogólnopolską akcją ,,Prędkość”,...

LKS Ciężkowianka Jaworzno będzie walczyć o awans do III ligi

LKS Ciężkowianka Jaworzno zagra w barażach o awans do III ligi tenisa stołowego. Pierwszy mecz rozegra już w przyszłym tygodniu. Klub tenisa stołowego LKS Ciężkowianka...

Ukryta podziemna stacja gazowa? Urząd milczy

Na ulicy Wilczej tamtejsza mieszkanka pani Eugenia odkryła, że na działce obok jej domu ukryta jest podziemna stacja gazowa. Również dokumenty, które odniosły się...