wtorek, 23 kwietnia, 2024

Jak przebiega zapalenie rogówki oka?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak przebiega zapalenie rogówki oka?

Jak przebiega zapalenie rogówki oka?

- Advertisement -

Rogówka to niewielka błona, która pokrywa oko nad tęczówką. To bardzo delikatny narząd, który jest bardzo wrażliwy na wszelkie urazy czy schorzenia. Zapalenie rogówki to groźna choroba, która w znacznym stopniu może utrudnić widzenie i prowadzić do groźnych powikłań, jeżeli nie wdroży się odpowiedniego leczenia. Jak zatem ją leczyć? Czym objawia się zapalenie rogówki? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie są przyczyny zapalenia rogówki?

Zapalenie rogówki może występować w wyniku urazu mechanicznego, infekcji o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym, ale zdarza się, że towarzyszy innym chorobom lub stanom zapalnym na tle autoimmunologicznym. Dokładną przyczynę i rodzaj choroby określa lekarz, który na tej podstawie tworzy plan leczenia.

Zapalenie rogówki oka – objawy

Na zapalenie rogówki może wskazywać wiele objawów i nie zawsze chory musi doświadczać wszystkich z nich. Najbardziej charakterystycznym z nich jest prawdopodobnie wyraźne zaczerwienienie oczu (tzw. czerwone oko). Oprócz tego często występuje:

  • Silny ból oka, a także pieczenie oraz kłucie tego narządu,
  • Obrzęk spojówek,
  • Światłowstręt,
  • Uczucie ciała obcego w oku,
  • Łzawienie,
  • Pogorszenie ostrości widzenia,
  • Kurcz powiek,
  • Obecność wydzieliny w oku.

Wszystkie wymienione objawy powinny być impulsem do niezwłocznej wizyty u okulisty. Tylko specjalista może rozpoznać ich przyczynę i wdrożyć leczenie, dzięki któremu ustąpią.

Leczenie zapalenia rogówki oka

Leczenie zależy oczywiście od indywidualnego przypadku i postaci choroby, a przede wszystkim – jej przyczyny. Czasem sprowadza się ono do usunięcia ciała obcego z oka, a niekiedy trzeba wdrożyć specjalistyczną terapię polegającą na podawaniu leków przeciwwirusowych lub antybiotyków. Leki najczęściej podawane są w formie kropli do oczu lub doustnie. W niektórych przypadkach konieczne jest założenie na oko opatrunku. Innowacyjnym sposobem leczenia rogówki jest jej przeszczepienie – jest ono wskazane, zwłaszcza jeśli na oku powstało bielmo. Pamiętaj, że nieleczone zapalenie rogówki może prowadzić do wielu powikłań – chociażby zmętnienia rogówki czy wytworzenia się na jej powierzchni blizn.

Czy zapaleniu rogówki oka można zapobiec?

Profilaktyka w największej mierze polega na przestrzeganiu zasad higieny oczu. Należy również utrzymywać w sterylności wszelkie leki, akcesoria i narzędzia okulistyczne. Ważne jest również dbanie o ogólną kondycję oczu, a więc przede wszystkim zdrowy sposób życia i odżywiania, a także o odporność organizmu.

- Advertisment -

Konkurs kulinarny w ZSP nr 4 w Jaworznie

Konkurs ,,Moje pasje kulinarne” odbył się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Jaworznie. Jego tematyką były zioła i kwiaty w kuchni oraz ich...

Zawodnicy klubu ,,Fighting Jaworzno” ze złotymi medalami Pucharu Polski

Złote medale podczas Pucharu Polski w Kickboxingu wywalczyli zawodnicy kluby ,,Fighting Jaworzno". 20 kwietnia 2024 roku w Płocku odbył się Puchar Polski w Kickboxingu, na...

W WSB odbyła się debata o bezpieczeństwie młodzieży

Debata społeczna ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie młodzieży” odbyła się w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Jaworznie. Inicjatorem tego wydarzenia była Komenda Miejska Policji w Jaworznie. W Wyższej...