REKLAMA

Czasami na strychu bądź w piwnicy kurzą się piękne drewniane meble, które odeszły do lamusa, bo znudził nam się ich kolor… Innym razem na Pchlim Targu trafimy prawdziwą perełkę, której przydałaby się lekka renowacja… Kiedy warto odnawiać stare meble? Jak wybrać najlepsze farby do drewna? I gdzie ich szukać?

Na te oraz wiele innych pytań dotyczących samodzielnej renowacji drewnianych mebli odpowiemy w dzisiejszym artykule.


Jakie meble mogę poddać renowacji?

Samodzielna renowacja drewnianych mebli może być świetną zabawą, zwłaszcza teraz, kiedy na rynku dostępne są kolorowe farby do drewna w przeróżnych odcieniach (https://www.pigmentologia.pl/oferta/farby/farba-do-drewna) – do klasycznej farby białej i szarej, przez nieco odważniejszą turkusową, aż po dekoracyjną farbę złotą, która doskonale sprawdza się do malowania ozdobnych detali.

Renowacji, a właściwie odmalowaniu można poddać praktycznie wszystkie drewniane powierzchnie. Nawet te, które zostały uprzednio zalakierowane. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem, co w przypadku lakierów transparentnych wymaga ich zmatowienia. Nieco inaczej należy przygotować powierzchnię mebli, na których powłoka malarska uległa złuszczeniu – to często spotyka malowane drewno, które jest użytkowane na zewnątrz. W celu zapewnienia jak najlepszego efektu wcześniejszą powłokę malarską należy usunąć aż do żywego drewna.

Kiedy renowacja mebli nie ma sensu?

Nawet najlepsza i najdroższa farba do drewna nie pomoże, jeśli drewno uległo degradacji – zbutwiało lub wdały się w nie korniki. Problem butwienia to przede wszystkim wynik nieprawidłowego zabezpieczenia drewna na zewnątrz. Może do niego dojść, jeśli nie wybierzemy odpowiedniej farby zewnętrznej lub w ogóle nie zabezpieczymy drewna przed nadmiernym wchłanianiem wody. Wilgoć to nie jedyny wróg drewna. Meble i ławki ogrodowe należy również zabezpieczyć przed nadmiernym wysychaniem w słońcu. Najlepszą farbą do tego celu jest specjalna emulsja do drewna.

O czym należy pamiętać odnawiają mebelki dziecięce?

Drewniane mebelki dziecięce to niezwykle wdzięczne przedmioty, które możemy personalizować wraz z wiekiem dziecka i jego zmieniającymi się upodobaniami. Wybierając farby do drewna dla dzieci należy pamiętać o tym, żeby były to farby ekologiczne i nietoksyczne. To szczególnie ważne w pierwszych latach życia dziecka, kiedy Nasza Pociecha poznaje świat poprzez wkładanie wszystkiego do buzi. Ekologiczna farba do drewna to także najlepszy wybór dla domu, w którym są zwierzęta.

Warszawa – gdzie znajdę najlepsze farby do drewna?

Największy wybór dobrych farb do drewna w Warszawie czeka na Ciebie w Studiu Farb Pigmentologia. W ofercie sklepu znajdziesz absolutnie wszystko, czego potrzebujesz do samodzielnej renowacji mebli – od najlepszych farb do zastosowań wewnętrznych, przez ekologiczne farby do malowania drewna na zewnątrz, aż po doskonałe transparentne farby do parkietów oraz innych powierzchni, które chciałbyś zabezpieczyć matową lub półmatową powłoką lakierniczą. W sprzedaży szeroki wybór farb do drewna marki Beckers o różnych zastosowaniach.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

  1. Dobrze przygotowany artykuł, jedynie co mi zabrakło to informacji jaka farba będzie ekologiczna? Więc farby ekologiczne to przede wszystkim te, które posiadają europejski certyfikat bezpieczeństwa Ecolabel DE/044046 bezpieczeństwo zabawek. Farby kredowe należą do tej grupy gdyż są praktycznie bezzapachowe a woski Nordic Chic nie zawierają terpentyny. Podsumowując nie są szkodliwe zarówno dla zdrowia jak i środowiska.