Drzewa do wymiany na ul. Mickiewicza?

Lipy, które dotychczas rosły na ulicy Mickiewicza nie spełniły oczekiwań jaworznickich urzędników.

REKLAMA

Drzewa nie podołały trudom miejskich warunków bytowania? Obecnie trwa wycinka, wykopywanie i usuwanie drzew. 

Według informacji, które pojawiły się na urzędniczych stronach profili społecznościowych – drzewa mają zostać zastąpione innymi, bardziej odpornymi gatunkami. Jak się okazuje, lipy trafić mają do Parku Chrząstówka, gdzie mają poczuć się zdecydowanie lepiej. 

Drogą mailową zapytaliśmy urzędników o faktyczną kondycję tych drzew i które z już posadzonych w Jaworznie drzew w najbliższym czasie również zostaną usunięte czy przesadzone. Czekamy na odpowiedź.

 

AKTUALIZACJA: 

Otrzymaliśmy odpowiedź od urzędników. W wiadomości czytamy:

Dzień dobry,

w imieniu Zastępcy Dyrektora MZDiM Pana Tomasza Tosza przekazuję odpowiedź na przesłaną do nas wiadomość:

Drzewa są przesadzane na Chrząstówkę.

Powodem przesadzania jest trwająca od kilku lat susza, która spowodowała uschnięcie trzech sztuk na ulicy Mickiewicza. Dlatego są wymieniane na wiśnie piłkowane, które są gatunkiem odporniejszym.

Wymiana dotyczy drzew na ul. Mickiewicza. Tej jesieni w Jaworznie zostanie posadzonych półtora tysiąca drzew.

Niestety MZDiM milczy na temacie losów drzew, które już rosną w przestrzeni miasta.

 

1 KOMENTARZ

  1. według wikipedii:
    Uprawa
    Potrzebuje stanowiska słonecznego. Nie ma większych wymagań co do gleby, przez długi czas może rosnąć w dużej donicy, jest dość odporna na suszę. Nie jest całkiem wytrzymała na mróz, dlatego nie należy jej sadzić w rejonach Polski o silnych mrozach. Jest wrażliwa na zasolenie gleby. Rozmnaża się przez szczepienie, albo okulizację, na podkładce czereśni ptasiej. Należy usuwać odrosty pojawiające się na pniu. Nie lubi cięcia, jeżeli przycinanie będzie konieczne, należy rany po cięciu opryskać preparatem grzybobójczym, lub zasmarować maścią sadowniczą.