Jak przystosować komin do pieca kondensacyjnego?

Kotły kondensacyjne to rozwiązanie coraz bardziej popularne, stanowiące alternatywę dla tradycyjnie opalanych pieców. Urządzenia cechują się wysoką sprawnością, a dodatkowo nie wymagają dużego zaangażowania podczas obsługi. Zastosowanie takiego rozwiązania wymaga jednak przygotowania. Jak przystosować komin do pieca kondensacyjnego?

Kondensacja – na czym polega?

Kocioł kondensacyjny to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie maksymalnej ilości uzyskanego ciepła. W piecach tradycyjnych spaliny, które wyrzucane są do atmosfery, mają jeszcze bardzo wysoką temperaturę. Niestety, po wydostaniu się z przewodu kominowego, ta energia zostaje bezpowrotnie utracona. Dzięki kondensacji możliwe jest wykorzystanie również tych zasobów ciepła.

Na czym polega proces kondensacji? Działanie pieców kondensacyjnych nie jest skomplikowane i opiera się na przejściu wytworzonych spalin w stan ciekły. W ten sposób odzyskujemy tak zwane ciepło utajone. W procesie spalania w kotłach wytwarzają się zarówno para wodna, jak i dwutlenek węgla. Wysoka temperatura powierzchni palnika jest przekazywana do wody grzewczej, przepływającej przez wymiennik. Jego konstrukcja pomaga obniżyć temperaturę spalin poniżej punktu rosy, dzięki czemu para wodna ulega skraplaniu.

Wymień tradycyjny komin

Montaż pieca kondensacyjnego to korzystna inwestycja. Oznacza przede wszystkim oszczędność oraz wygodę, jednak należy pamiętać, że wymaga również odpowiedniego przygotowania. Zanim urządzenie rozpocznie działanie, trzeba zająć się przystosowaniem wylotu kominowego. Dla bezpieczeństwa instalacji należy zrezygnować z murowanego komina i zastąpić go nowoczesnym i kwasoodpornym kominem systemowym. W kotłach z zamkniętą komorą temperatura spalin może nie przekraczać nawet 80°C, a to oznacza, że para wodna skrapla się wewnątrz przewodu kominowego, wchodząc w reakcję ze związkami siarki. Skraplające się spaliny niszczą cegłę i zaprawę w tradycyjnych kominach.

Nowoczesny komin do pieca kondensacyjnego

Komin do pieca kondensacyjnego musi spełniać kilka różnych funkcji. Z jednej strony musi odprowadzać spaliny, a z drugiej doprowadzać do kotła powietrze niezbędne do procesu spalania. Dlatego w nowoczesnych wylotach stosuje się systemy koncentryczne lub rozdzielne. Jeden z przewodów służy za dopływ powietrza, a drugi odprowadza produkt spalania. Z jakiego materiały powinien być wykonany taki komin? Zastosowany budulec musi być przede wszystkim kwasoodporny. Najlepiej do tego zadania nada się kwasoodporna stal lub ceramika.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach,…

52 minuty ago

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek.…

2 godziny ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 5 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

3 godziny ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele…

22 godziny ago

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

2 dni ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną…

2 dni ago