REKLAMA

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kompletowanie szkolnej wyprawki dla pierwszoklasisty jest łatwe i przyjemne, ale nic bardziej mylnego. Nie wystarczy przecież, by zakupione akcesoria były ładne i miłe dla oka, muszą być funkcjonalne i praktyczne. Schody zaczynają się już przy wyborze plecaka. Jest kilka dość istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy dobieraniu go, by w późniejszych latach dziecko nie dosięgła skolioza czy inne wady postawy.

Co będzie bardziej odpowiednie dla świeżo upieczonego ucznia – tornister czy plecak? Oczywiście to nie jest jedno i to samo, między plecakiem a tornistrem jest spora różnica. Na pierwszy ogień weźmy więc tornister. Ma on usztywniane plecy i ramowy kształt, który przyczynia się do zachowania prawidłowej postawy u dziecka. Niestety sztywna rama podtrzymująca plecy malucha zastosowana w tornistrze sprawia, że już sam w sobie sporo waży. A przecież trzeba będzie jeszcze do niego wpakować książki, zeszyty i całą masę przyborów szkolnych. Jeśli chodzi o plecak, ma on lekką wkładkę usztywniającą na plecach, przez co negatywnie wpływa na postawę kilkulatka. Z tego właśnie powodu na początku edukacyjnej ścieżki dziecko powinno się wyposażyć w tornister.

Jaki powinien być tornister idealny?

Gdy już ustaliliśmy typ szkolnego bagażu, zacznijmy przeglądać dostępne na rynku modele. Mając na uwadze wagę trzeba wybrać taki, który nie będzie za ciężki. Zgodnie z wynikami najnowszych badań w tym zakresie ciężar szkolnego plecaka nie powinien przekraczać 10 proc. wagi dziecka. Mając na uwadze, że przeciętny pierwszoklasista waży 30 kg, jego zapakowany plecak nie powinien ważyć więcej niż 3 kg. Zazwyczaj jednak osiągnięcie takiej wagi przez zapakowany dla dziecka tornister graniczy wręcz z cudem, dlatego tornister sam w sobie nie powinien ważyć więcej niż 1 kg.

Ważne jest też, by dobrać rozmiar tornistra do wzrostu i sylwetki malucha. Bagaż musi być dopasowany tak jak ubrania. Jego tył powinien ściśle przylegać do pleców dziecka – odpowiednie wyprofilowanie uchroni je przed wadami postawy. Najlepiej wybrać propozycję z szelkami, która pozwoli dostosować rozmiar tornistra do sylwetki dziecka i będzie mógł on „rosnąć” wraz z nim. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim na pojemność tornistra, ilość dodatkowych komór i jakość. Dzieci to wymagający użytkownicy, dlatego zwróć uwagę na materiał, z którego wykonany jest bagaż.

Zapewnij dziecku bezpieczeństwo

Obecnie większość plecaków i tornistrów wyposażona jest w elementy, które zwiększają bezpieczeństwo ucznia na drodze do i ze szkoły, ale nadal nie wszystkie. Jeśli wybrany przez Ciebie model nie posiada odblasków, sam się o nie zatroszcz. Dzięki odblaskowym gadżetom Twoja pociecha będzie lepiej widoczna przez innych uczestników ruchu drogowego po zmroku.

Jesteś na etapie kompletowania szkolnej wyprawki? W sklepie internetowym Pat5 znajdziesz plecaki i akcesoria do szkoły od marki Astra w bardzo atrakcyjnych cenach  – sprawdź pod linkiem – https://www.pat5.pl/astra!