czwartek, 28 marca, 2024

Nowoczesne śmieciarki komunalne to łatwiejsze i sprawniejsze utrzymanie czystości w mieście

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneNowoczesne śmieciarki komunalne to łatwiejsze i sprawniejsze utrzymanie czystości w mieście

Nowoczesne śmieciarki komunalne to łatwiejsze i sprawniejsze utrzymanie czystości w mieście

- Advertisement -

Utrzymanie w czystości tak dużego obszaru, jak miasto, wymaga odpowiedniej logistyki, sprzętu i wykwalifikowanej kadry. Odbiór odpadów na znacznym terenie wymaga od firmy nie tylko dobrego zagospodarowania czasu pracowników czy podzielenia przestrzeni na mniejsze wycinki, ale także wymusza posługiwanie się możliwie jak najbardziej zaawansowanymi technicznie urządzeniami. Pod względem ilości i jakości wyposażenia pojazdy polskich producentów nie ustępują zagranicznym odpowiednikom.

Śmieciarka – pojazd bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać

Choć śmieciarki widujemy na ulicach dość często, wcale nie jest to tak prosta maszyna, jak mogłoby się wydawać. Maszyny te zostały wprowadzone do powszechnego użytku w latach 30. XX wieku, początkowo w Stanach Zjednoczonych. Nowoczesne śmieciarki komunalne polskiej produkcji muszą spełniać stosowne wymogi, aby firma odbierająca odpady mogła dobrze i rzetelnie wykonywać swoją pracę. Przede wszystkim pojazdy te muszą mieścić się w normach sanitarnych oraz w zakresie czystości – dzięki temu przewóz odpadów jest bezpieczny i bezproblemowy.

W zależności od konstrukcji śmieciarki różnych modeli mogą przewozić większą lub mniejszą ilość odpadów, a także są przystosowane do opróżniania różnej wielkości kontenerów – zarówno tych małych, przydomowych, jak i dużych, występujących np. na tyłach magazynów lub w dużych firmach.

Sprawne działanie dzięki unikalnej konstrukcji

Każdy dobry producent śmieciarek posiada w ofercie więcej niż jeden model. Pojazdy różnią się między sobą zarówno wyposażeniem, jak i konstrukcją pojazdu: małe, miejskie śmieciarki zwykle opierają się o konstrukcję dwu- lub trzyosiową, podczas gdy duże maszyny przeznaczone do większych gabarytów mogą mieć ich nawet pięć. Dodatkową różnicą może być obecność systemu automatycznego załadunku odpadów, który ułatwia operatorom załadowanie śmieci na pakę. Każdy wóz jest wyposażony w prasę zgniatającą zawartość komory, jednak i tutaj są różnice: w zależności od modelu siła zgniotu może wynieść od 2,5:1 do 6:1. Także objętość komory dla każdego modelu jest inna i może wynosić od 5 do 23m3, co jest szczególnie istotne w przypadku śmieciarek dedykowanych do opróżniania większych kontenerów. Dodatkowym atutem nowoczesnych śmieciarek jest też system mierzący wagę przyjmowanych odpadów, co pozwala na uniknięcie przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu.

Dodatkowe wyposażenie ułatwiające pracę

W przypadku odbierania śmieci w mieście bardzo istotne jest, aby proces został przeprowadzony szybko i sprawnie, szczególnie w miejscach, gdzie pojazd zatrzymuje się na jezdni lub w miejscu utrudniającym się poruszanie innym uczestnikom ruchu drogowego.
Z tego względu maszyny takie jak uniwersalna śmieciarka dwukomorowa wyposażone są w dodatkowe systemy, które mają za zadanie ułatwić pracę operatorom i istotnie przyspieszyć załadunek. Pojazdy mogą być wyposażone w takie dodatki, jak:

  • dźwig-manipulator;
  • system zdalnego chwytania i opróżniania kontenerów oraz przydomowych pojemników na odpady;
  • system automatycznego załadunku z dowolnej strony: przód, tył lub bok.

Dzięki dodatkowym systemom i ułatwieniom praca obsługi pojazdu może być wykonana dokładniej i sprawniej, dzięki czemu pojedynczy samochód-śmieciarka może w ciągu jednego dnia obsłużyć więcej gospodarstw domowych, osiedli czy firm. Ma to istotne przełożenie na plany logistyczne firmy oraz na koszty ponoszone w związku z odbiorem odpadów. Nowoczesne pojazdy ułatwiają życie również pracownikom, odciążając ich, ułatwiając załadunek odpadów i zdanie pojemników.

- Advertisment -

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny grała rekordowo!

Jurek Owsiak podsumował 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku padł kolejny ogólnopolski rekord. Również w Jaworznie udało się uzbierać rekordową kwotę...

Blok 910 w pełni sprawny po odbiorze z PSE

Blok 910 MW w Jaworznie zrealizował wszystkie testy odbiorowe wymagane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Spełnienie testów PSE pozwala prowadzić bez ograniczeń komercyjną eksploatację jednostki. Przeprowadzone testy wynikały z udzielonej koncesji, umowy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz wymagań określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji...

Spotkanie na temat możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw

W imieniu Jaworznickiej Izby Gospodarczej zapraszamy na spotkanie na temat możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szymkiewicz-Brodziak, kierownik wydziału informacji i...