Rehabilitacja w ramach ZUS – wszystko, co musisz wiedzieć

ZUS być może nie kojarzy się zbyt dobrze, aczkolwiek mimo wszystko dzięki tej instytucji można, co nieco zyskać. Jednym z zagadnień, o którym warto wiedzieć, jest możliwość poddania się rehabilitacji. Oczywiście nie ma tutaj mowy o jakichkolwiek opłatach wnoszonych przez pacjenta.

Z takiej opcji mogą skorzystać wszystkie osoby, które w wyniku posiadanego schorzenia mogą utracić zdolność do pracy. Warunkiem jednakże jest to, aby owe świadczenia rehabilitacyjne dały realną szansę na powrót do zdrowia. Ponadto również dana osoba musi być ubezpieczona w ZUS, pobierać zasiłek chorobowy/świadczenie rehabilitacyjne lub pobierać okresowo rentę z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto z owej możliwości podjęcia rehabilitacji można skorzystać w sytuacji, gdy podczas kontroli lekarz orzecznik stwierdzi taką konieczność lub gdy dana osoba stara się o świadczenie rehabilitacyjne/rentę.

Jest to znacznie tańsza opcja na rehabilitację, niż w przypadku wykupienia usługi prywatnie. Istnieje jeszcze opcja samodzielnej rehabilitacji w domu, w przypadku, gdy posiadamy, kupimy lub wypożyczymy, sprzęt rehabilitacyjny.

Niezbędne dokumenty

Przed przystąpieniem starania się o rehabilitację z ZUS, należy przygotować stosowne dokumenty. Najważniejszym jest przygotowanie stosownego wniosku, który powinien być wypełniony podczas wizyty lekarskiej. W tymże wniosku powinny być ujęte takie informacje jak:

  • imię oraz nazwisko danej osoby
  • pesel
  • adres oraz numer telefonu
  • rozpoznanie medyczne przedstawione w języku polskim
  • opinia o pozytywnym rokowaniu wnioskowanej rehabilitacji
  • dokumentacja medyczna związana z leczeniem

Taki wniosek następnie należy złożyć we właściwym oddziale ZUS. Jeżeli natomiast lekarza wystawi wniosek o rehabilitację w formie elektronicznej, to trafi on bezpośrednio do ZUS i pacjent nie musi go osobiście tam składać.

Szczegóły związane z rehabilitacją w ramach ZUS

Świadczenia rehabilitacyjne w ramach ZUS jest obwarowana konkretnymi przepisami. Czas ich trwania jest ściśle określony i trwa 24 dni. Jednocześnie też istnieje pewna furtka dla ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, dzięki której może on dokonać skrócenia lub wydłużenia okresu turnusu rehabilitacyjnego. Zakończona rehabilitacja w danym ośrodku skutkuje wystawieniem stosownego zaświadczenia, karty informacyjnej. Zawiera ona pełne dane związane z przebiegiem rehabilitacji. Ważnym aspektem jest to, że pacjent nie pokrywa w żadnym stopniu kosztów związanych z pobytem w ośrodku rehabilitacyjnym. Mowa jest nie tylko o kosztach samych zabiegów, ale jednocześnie też o kosztach zakwaterowania oraz wyżywienia. Poza tym ZUS pokrywa także koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego oraz powrotu z niego najtańszym środkiem komunikacyjnym.

Schorzenia, które poddane są rehabilitacji w ZUS

Z rehabilitacji w ramach ZUS można skorzystać tylko w przypadku bardzo konkretnych schorzeń. Są one ściśle ujęte w przepisach. Są to następujące schorzenia:

  • związane z narządami ruchu
  • schorzenia psychosomatyczne
  • związane z układem oddechowym
  • związane z układem krążenia
  • schorzenia onkologiczne
  • związane z narządem głosu

W niektórych przypadkach pacjent może być kierowany na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym. W takim przypadku będzie on zobligowany codziennie dojeżdżać do danego ośrodka. Zazwyczaj są to przypadki związane z chorobami narządów ruchu czy też układu krążenia.

Zakres proponowanej rehabilitacji

W ramach proponowanych świadczeń rehabilitacyjnych mamy bardzo konkretne zabiegi. Zabiegi są ustalane w sposób indywidualny. W tym zakresie można mówić o:

  • rehabilitacji fizycznej – kinezyterapia, ćwiczenia w wodzie
  • rehabilitacji psychicznej
  • różnych formach fizykoterapii
  • różnych formach edukacji zdrowotnej

W tym ostatnim aspekcie można między innymi mówić o czynnikach ryzyka w odniesieniu do chorób cywilizacyjnych, o zasadach zdrowego żywienia, czynnikach zagrożenia w miejscu pracy, prawach i obowiązkach pracodawcy w odniesieniu do ochrony zdrowia czy też kontynuacji działań rehabilitacyjnych po zakończeniu turnusu rehabilitacyjnego.

Rehabilitacja w ramach ZUS nie jest prowadzona w jakichś specjalistycznych ośrodkach ZUS. Tutaj wskażemy na ośrodki, z którymi ta instytucja podpisuje specjalne umowy.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

View Comments

Recent Posts

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

2 godziny ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

2 godziny ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

13 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

13 godzin ago

Książka – mocne wsparcie. Nowy projekt biblioteki

,,KSIĄŻKA- MOCNE WSPARCIE” to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie skierowany do dzieci i…

21 godzin ago

Zapowiedź Koncertu Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR: Pełen Kontrastów i Symboliki

Już niedługo, w nadchodzącą niedzielę, 19 maja, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) będzie gościć…

22 godziny ago