Zagrożenie w bezpieczeństwie ruchu

Brawurowa jazda pod drodze szybkiego ruchu. Wyprzedzanie na tzw. „trzeciego”. Wydawać by się mogło, że kierowcy jeżdżący w taki sposób, będą odpowiadać jak za popełnienie przestępstwa. Tak jednak nie jest. Dopiero spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym uznawane jest za przestępstwo. A co wtedy ze spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu? Na to pytanie odpowiada kodeks wykroczeń.

Zgodnie z brzmieniem art. 86 § 1 kodeksu wykroczeń Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Dodatkowo za to wykroczenie Sąd może zastosować środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jak widać w przypadku tego czynu obowiązuje relatywnie niska kara.

Czym jest owe zagrożenie w bezpieczeństwie ruchu? Zdecydowanie nie można jasno określić, co kryje się pod tą definicją. Do zasad bezpieczeństwa ruchu można zaliczyć ustawy regulujące porządek na drogach, ale również ogólnie przyjęte zasady poruszania się po nich. Zasadą taką może być np. ostrożniejsze poruszanie się po zaśnieżonej drodze. Zagrożenie spowoduje natomiast znaczne przekroczenie bezpiecznej prędkości. Innym przykładem, tym razem wynikającym z ustawy może być niezastosowanie kierunkowskazu przy zmienia pasa ruchu. W skrócie należy uznać, że konsekwencją niezachowania należytej ostrożności jest spowodowanie zagrożenia w ruchu.

Aby kierowca popełnił powyższe wykroczenie zagrożenie musi być spowodowane bez zachowania ze strony kierowcy należytej ostrożności. Z tym wymogiem łączą się przepisy nakazujące wzmożoną ostrożność u kierowcy.

Kolejnym elementem jest miejsce popełnienia wykroczenia. Może nim być wyłącznie droga publiczna, strefa zamieszkania, lub strefa ruchu. Oznacza to, że miejsce popełnienia wykroczenia w porównaniu do przestępstwa z art. 177 k.k.(spowodowanie zagrożenia katastrofy) zostało ograniczone.

Warto również mieć na uwadze, ze czyn ten może być popełniony zarówno przez dokonanie jakiegoś, czynu, jak i zaniechanie. Przykładem takiego ostatniego może być nierozstawienie trójkąta ostrzegawczego.

Kierowca dopuszczający się powyższego wykroczenia, który dodatkowo posiadał we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu naraża się na zaostrzoną karę. Oprócz kary grzywny jazda po alkoholu może grozić również zasądzeniem aresztu lub ograniczeniem wolności.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

3 godziny ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

6 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

7 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

9 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

9 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

20 godzin ago