Dzielnice: tak, a nie inaczej – Tarka – historia nazwy

OW Tarka, ok. 1971r.

Tarka to miejsce znane każdemu jaworznianinowi. To właśnie tutaj niektórzy mieszkańcy naszego miasta spędzili najlepsze lata swojej młodości. Pewnie niejeden jaworznianin pamięta Tarkę jako miejsce, które kiedyś tętniło życiem i cieszyło się ogromną popularnością.

REKLAMA

Dlaczego Tarka? Dawniej nazywano tak bagna i moczary gdzie żyły łosie, dziki, a nawet żubry. Były to miejsca doskonałe do polowań. Podobno właśnie na takie eskapady przyjeżdżał tutaj kardynał Fryderyk Jagiellończyk (syn Kazimierza Jagiellończyka) oraz król Stefan Batory, który był zapalonym myśliwym i polował tylko na „większą” zwierzynę.

Według innego źródła nazwa może również nawiązywać do Śliwy tarniny, zwanej Tarką.

Obecnie na tych terenach znajduje się opuszczony Ośrodek Wypoczynkowy Tarka, który niegdyś był własnością kopalni Jaworzno. Tarka ma kilka bardzo charakterystycznych budynków. Pierwszym z nich jest budynek hotelu „Wrzos”. Drugim charakterystycznym obiektem jest budowla przypominająca latarnię morską.

Na terenie Tarki znajdują się również budynki domków letniskowych oraz pozostałości po małej scenie i boiskach sportowych.

Obecnie na Tarce działa Stowarzyszenie Miłośników Wędkarstwa Tarka.

NU

źródło: Cz. Kempiński Nazwy Miejscowe Jaworzna – część II

Pozostałe artykuły:

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement