REKLAMA

W okresie letnich upałów otwarte okna to zdecydowanie za mało – większość właścicieli domów czy mieszkań marzy o klimatyzacji z prawdziwego zdarzenia. Do niedawna takie rozwiązanie uchodziło za luksus, na który mogą sobie pozwolić wyłącznie sklepy czy inne punkty usługowe. Obecnie jednak klimatyzatory coraz częściej pojawiają się również w domach czy mieszkaniach prywatnych. Czy ich zakup rzeczywiście się opłaca? I jak wybrać urządzenie najbardziej odpowiadające naszym potrzebom?

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzator domowy można zakupić w dwóch wersjach: przenośnej bądź stacjonarnej. Klimatyzatory przenośne bywają zazwyczaj jednoczęściowe, zaś stacjonarne składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Dodajmy od razu, że taki prosty podział nie zawsze znajduje wierne odzwierciedlenie w rzeczywistości; na rynku spotkamy zarówno przenośne urządzenia dwuczęściowe, jak i klimatyzatory jednoczęściowe montowane na stałe w oknach. Wszystko zależy od konkretnego modelu i producenta.

Główną cechą klimatyzatora przenośnego jest oczywiście jego mobilność. W zależności od potrzeb, istnieje opcja ustawienia go w pomieszczeniu, które akurat chcielibyśmy schłodzić. Ale w praktyce często okazuje się, że użytkowanie urządzenia nastręcza pewnych trudności. Klimatyzator przenośny funkcjonuje w taki sposób, iż niezbędne jest umieszczenie go w pobliżu okna – właśnie tą drogą, za pomocą elastycznej rury, odprowadzane będzie ciepłe powietrze z mieszkania. Skutkuje to kiepską wydajnością urządzenia, które na domiar złego cechuje się jeszcze sporym natężeniem hałasu. Na dłuższą metę jego użytkowanie w małym pomieszczeniu może się więc okazać po prostu męczące.

Klimatyzator stacjonarny typu split składa się z kolei z dwóch części. Wewnętrzną montuje się przeważnie na wybranej ścianie w domu czy w mieszkaniu – ze względu na stylowy wygląd i coraz bardziej fantazyjne kształty, spełnia ona nie tylko swoją funkcję podstawową, lecz także dekoracyjną. Część zewnętrzną klimatyzatora umieszcza się zaś na balkonie, dachu bądź elewacji. Obie części łączy się ze sobą za pomocą miedzianych rurek. Warto przy okazji nadmienić, że klimatyzatory stacjonarne dostępne są nie tylko w wersji split, lecz także multisplit. Ta druga cechuje się większym rozbudowaniem: do jednej jednostki zewnętrznej podpina się kilka wewnętrznych. W ten sposób ochładzamy kilka domowych pomieszczeń jednocześnie.

Klimatyzatory – wady i zalety

Zalety klimatyzacji domowej wydają się oczywiste: w okresach sezonowych upałów pomaga ona utrzymać w mieszkaniu czy domu przyjemny chłód. Ponadto, nowocześniejsze wersje klimatyzatorów oferują nie tylko funkcję schładzania powietrza, lecz również jego ogrzewania – przydadzą się zatem także w miesiącach chłodniejszych.

Niestety, jak już nadmieniliśmy wyżej, żaden klimatyzator domowy nie jest pozbawiony wad. Urządzenia przenośne cechuje wysoki poziom hałasu i dość niska wydajność, zaś stacjonarne sprawiają spore problemy na etapie montażu. Trzeba bowiem wiedzieć, że wspólnoty mieszkaniowe bardzo niechętnie wyrażają zgodę na instalację zewnętrznej części klimatyzatora na elewacji budynku. Bez takiej zgody zamontowanie urządzenia okaże się zaś niestety niemożliwe.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki