REKLAMA

Osoby zainteresowane zakupem profesjonalnych lornetek, często zadają pytania dotyczące tajemniczych cyfr w ich nazwach. Jaki zatem cel jest w tym, by lornetki turystyczne posiadały tak skomplikowane nazewnictwo?

Co to może oznaczać?

Intuicja wskazuje, że umiejscowienie tych cyfr właśnie tam nie jest przypadkiem i związane jest przede wszystkim z parametrami lornetki. W rzeczywistości, liczby te określają dokładne parametry urządzenia. Dzięki tym informacjom, dobór odpowiedniego sprzętu będzie o wiele łatwiejszy, a korzystanie z niego bardziej komfortowe.

P, jak powiększenie

Załóżmy, że w nazwie lornetki pojawiło się oznaczenie 10×25. Pierwsza podana liczba nie oznacza nic innego, jak tylko powiększenie. Co ciekawe, do zwykłych, amatorskich obserwacji w zupełności wystarczy dziesięciokrotne powiększenie. Tym samym, obserwowany przez lornetkę obiekt będzie miał dziesięciokrotnie większy rozmiar, aniżeli w rzeczywistości. Obserwatorowi będzie się też wydawało, że leży on jakieś dziesięć razy bliżej, niż w normalnych warunkach obserwacyjnych.

Dlaczego amator nie powinien inwestować w lornetki o powiększeniu np.15? Ponieważ doprowadzi to do sytuacji, w której obraz będzie zaciemniony i nieczytelny. Jest to poniekąd związane z drżeniem ludzkich rąk, które można łatwo wyeliminować za pomocą statywu. Dlatego drogie i profesjonalne urządzenia, właśnie taki statyw posiadają.

Ś, jak średnica

Druga liczba (w tym przypadku 25), będzie oznaczała średnicę soczewki. Im parametr ten będzie wyższy, tym bardziej czytelny będzie prezentowany obraz. Oczywiście rozwiązanie to ma też swoją wadę. Mianowicie przedkłada się ono na zwiększenie finalnej masy urządzenia, co w pewnych sytuacjach może być naprawdę niekomfortowe. W praktyce, najlepszą jakość obrazu dają lornetki o średnicy lornetki rzędu 40.

Podsumowując, poznanie podstawowych informacji dotyczących jakiegokolwiek produktu, jest bardzo ważne w kontekście odszukania istotnego dla nas rozwiązania. Na podstawie tych danych, już wstępnie będziemy mogli ocenić, czy określone lornetki turystyczne rzeczywiście są dla nas odpowiednie, czy nie..

Lornetki turystyczne- www.zielonysklep.pl

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki