sobota, 20 kwietnia, 2024

XVII Szkolny Konkurs Wiedzy o Niemczech – „100 pytań – 100 odpowiedzi”

Strona głównaEdukacjaXVII Szkolny Konkurs Wiedzy o Niemczech - „100 pytań – 100 odpowiedzi”

XVII Szkolny Konkurs Wiedzy o Niemczech – „100 pytań – 100 odpowiedzi”

- Advertisement -

W II LO nauka nie polega tylko na przekazywaniu wiedzy czy prowadzeniu monotonnych lekcji. Nauczyciele starają się w ciekawy i innowacyjny sposób dostarczyć uczniom wiedzę jak i wskazać różnorodne źródła informacji, z których warto korzystać. Przykładem tego jest quiz, o którym zapewne każdy z uczniów naszego liceum kiedyś słyszał.

Mowa tu o Szkolnym Konkursie Wiedzy o Niemczech „100 pytań – 100 odpowiedzi”, który odbył się w naszej szkole już po raz siedemnasty. Każdego roku cieszy się on wśród uczniów ogromną popularnością.

Pytania przygotowane i zadawane przez panią profesor Annę Osowską – nauczyciela języka niemieckiego, dotyczą nie tylko życia codziennego w Niemczech , ale również zabytków, historii, geografii, kultury oraz wielu innych dziedzin.

Gdy pytanie zostanie zadane, trzeba wykazać się sprytem i bardzo szybko udzielić odpowiedzi. W czasie quizu można korzystać z wcześniej przygotowanych notatek, można również wspomagać się telefonem komórkowym, bez którego dzisiaj mało kto wyobraża sobie życie. Wszystko przebiega w błyskawicznym tempie. W ciągu 45 minut słyszymy 100 pytań i 100 odpowiedzi. Jakie to pytania? Różne, niektóre są bardzo łatwe i każdy zna na nie odpowiedź. Wtedy decyduje szybkość. Niektóre są trudne, a odpowiedź na nie wymaga rozległej wiedzy. Które pytania nie sprawiły nam kłopotów? Kto jest kanclerzem Niemiec?, A kto prezydentem?, Z iloma krajami graniczą Niemcy?, Kiedy Niemcy obchodzą swoje święto narodowe? Uczymy się o tym na lekcjach. Wiele innych pytań też nie było trudnych. Co ciekawe, w czasie konkursu można było usłyszeć utwory niemieckich kompozytorów, takich jak Ludwig van Beethoven czy Jan Sebastian Bach, więc jest to także świetna okazja do poznania klasycznej niemieckiej muzyki. Posłuchaliśmy również piosenek kultowych niemieckich zespołów, np. Scorpions czy Rammstein.

Celem tego konkursu jest rozbudzenie zainteresowań uczniów aspektami społeczno – kulturowymi, tematyką stosunków polsko – niemieckich oraz wskazanie skąd można czerpać wiedzę i jak ją przekazywać.

W czasie tegorocznej edycji konkursu najlepsi okazali się uczniowie klas pierwszych :
I miejsce: Paweł Janikowski
II miejsce: Michał Góral
III miejsce: Matylda Pokorska

Zwycięzcom gratulujemy !

Aleksandra Krzysiek, kl. IId

[vc_facebook]

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...