REKLAMA

Ibuprofen to jeden z najbardziej popularnych składników leków przeciwbólowych. Ma także działanie przeciwzapalne, dlatego podawany jest też w stanach podgorączkowych. W odpowiednich dawkach jest on bezpieczny dla dzieci. Jednak przed podaniem leku najmłodszym zawsze lepiej zapytać o zdanie lekarza lub farmaceuty. Sprawdź, jak działa jeden z najpopularniejszych leków na ból i gorączkę!

Ibuprofen tabletki − jak działa?

Kiedy lekarz mówi Ci, że możesz na ból brać niesteroidowe leki przeciwzapalne, w większości przypadków chodzi właśnie o ibuprofen. Tabletki, które mają w swoim składzie ibuprofen (mogą być to leki skomponowane z wielu substancji lub też leki oparte wyłącznie na ibuprofenie), działają przede wszystkim przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ibuprofen może też działać rozrzedzająco na krew, ale w znacznie mniejszym stopniu niż popularny kwas acetylosalicylowy.

Ibuprofen ma też działanie przeciwgorączkowe. Dlatego często podaje się go dzieciom i dorosłym, żeby szybko zbić gorączkę − stosuje się go jako lek objawowy.

Ibuprofen − kiedy go stosować?

Tabletki przeciwbólowe (ibuprofen) zawsze lepiej stosować zgodnie ze wskazaniami na ulotce dołączonej do opakowania lub ściśle trzymać się zaleceń lekarza.

Możesz stosować go jako lek przeciwbólowy, przeciwzapalny lub przeciwgorączkowy. Dlatego lekarz może polecić Ci ten środek przy grypie czy przeziębieniu. Często polecany jest też na wszelkie dolegliwości bólowe, które mają małe lub średnie nasilenie. Ibuprofen pomaga zwalczać bóle: menstruacyjny, zęba, brzucha, mięśni i stawów oraz towarzyszące zapaleniu stawów i reumatyzmowi. Często stosowany jest też na bóle związane z układem mięśniowym i kostnym po przeciążeniu czy urazie.

W przypadku bardziej nasilonego bólu możesz zastosować zwiększoną dawkę ibuprofenu, tzw. ibuprofen forte. Tabletki te też zawsze stosuj zgodnie z ulotką lub dawkowaniem opisanym na opakowaniu. Zwróć uwagę, że w ciągu dnia z reguły możesz przyjąć mniej tabletek „forte” niż tych z normalną dawką ibuprofenu.

Ibuprofen − na co uważać przyjmując go?

Ibuprofen, jak większość leków, może powodować działania niepożądane i ma pewne przeciwwskazania. Uważaj na ibuprofen, jeżeli masz na niego nadwrażliwość lub na którykolwiek inny składnik leku, a także jeżeli cierpisz na chorobę wrzodową żołądka lub też ciężka niewydolność wątroby, nerek, serca. Z ibuprofenem uważaj także w ciąży, szczególnie w ostatnim trymestrze. Zawsze skonsultuj przyjmowanie leku z lekarzem ginekologiem.

Ibuprofen w tabletkach dla dzieci − czy jest bezpieczny?

Czy dzieci mogą stosować ibuprofen? Tabletki dla dzieci z ibuprofenem występują najczęściej w formie tabletek przeciwgorączkowych. Jest to lek raczej bezpieczny dla dzieci, ale zawsze zachowaj szczególną ostrożność w przypadku podawania leków przeciwbólowych najmłodszym. Najlepiej, jeżeli dawkowanie ibuprofenu określi pediatra. W przeciwnym wypadku bardzo ściśle trzymaj się dawkowania opisanego na opakowaniu przeznaczonego dla dzieci! Pamiętaj, że ważny tu jest nie tylko wiek dziecka, ale i jego waga. Preparaty z ibuprofenem możesz znaleźć pod linkiem: https://drmax.pl/bol/ibuprofen.

Ibuprofen to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który mogą przyjmować dzieci i dorośli. Pomoże w pierwszych objawach grypy, ale także przy urazach mięśniowych czy przy bólach menstruacyjnych. Pamiętaj, że najważniejsze jest zawsze trzymanie się dawkowania leku.

 

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki