REKLAMA

Sterowanie automatycznymi systemami urządzeń używanych choćby w przedsiębiorstwach jest niezwykle skomplikowane dla zwykłego użytkownika. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, skoro zwykle nie wiemy nic o działaniu i znaczeniu PLC, czyli programmable logic controller. Jest to specjalna jednostka stworzona tylko po to, by właściwie sterować daną maszyną. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Czym jest PLC?

Programowalny sterownik logiczny to specjalne urządzenie, które powstało z myślą o dokładnym zaprojektowaniu pracy maszyn zautomatyzowanych. Dzięki niemu można sterować ich działaniem dokładnie i wygodnie. Jego zasada funkcjonowania opiera się na motywach algorytmów doskonale dopasowanych do sposobu działania i przeznaczenia maszyny. Dzięki specjalnemu programowaniu sterownik wyczuwa jak ma działać maszyna i sterują nią dokładnie w ten sposób. To zwiększa automatyzm maszyn i ich wydajność.

Historia PLC

Pierwsze tego typu sterowniki pojawiły się w latach siedemdziesiątych, a upowszechniły w latach osiemdziesiątych. Działo się to rzecz jasna na zachodzie, natomiast w Polsce do lat osiemdziesiątych były one jedynie sprowadzane z importowanymi maszynami. Polska produkcja ruszyła jednak już na dobre w latach osiemdziesiątych na niemieckiej licencji i dziś korzystamy z dobrodziejstw PLC tak jak inni mieszkańcy Starego Kontynentu. Warto zwracać jednak uwagę na jakość i wybierać sprawdzone PLC od Schneider Electric.

Zasada działania

Cykl pracy sterownika to przede wszystkim kilka kroków, które następują w odpowiedniej sekwencji prowadząc do automatyzacji maszyny. Zaczyna się przede wszystkim od autodiagnostyki i sprawdzenia stanu urządzenia. Następnie odczyt wejść i wykonanie przygotowanego programu. Po nim głównie zadania komunikacyjne, w tym raporty o błędach oraz przygotowanie ustawień wyjść.

Działanie PLC zrewolucjonizowało rynek, a dziś bez tego sterownika nie można się obejść. Dlatego nie ma sensu narażać się na jego awarię i lepiej wybierać tylko skuteczne i sprawdzone rozwiązania.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki