REKLAMA

Bardzo liczne wyjazdy Polaków do Niemiec czy Holandii zaowocowały błyskawicznym wzrostem liczby przewoźników, którzy obsługują trasy powrotne. Na przyjazd do domu większość osób pracujących za granicą czeka z niecierpliwością, ale chęć jak najszybszego przyjazdu do Polski nie może przesłonić ważnych kwestii związanych z organizacją transportu.

Dużo firm, niewiele doświadczenia

Dawniej sprawa była prostsza: przewoźników było niewielu, kierowcy najwyżej zmieniali firmę, dla której jeżdżą, ale zwykle ktoś, kto jeździł często, niektórych z nich zdążył już poznać, a wystarczającym kryterium wyboru przewoźnika była znajomość jego nazwy. Dziś tak nie jest. Firma może być na rynku nowa, ale często zatrudnia doskonałych i bardzo doświadczonych kierowców, natomiast poziom usług niektórych przewoźników znanych sprzed 10 czy 15 lat spadł bardzo znacząco.

Wielu kierowców to absolutne żółtodzioby w tym fachu – dopiero zaczynają nabijać swoje kilometry na trasach międzynarodowych, a podróż z nimi nie zawsze należy do przyjemnych i bezpiecznych. Zamiast więc patrzeć wyłącznie na znak przewoźnika, warto też dowiedzieć się, kto dla niego pracuje. Niektóre mniejsze firmy przewozowe wysyłają na busy do Polski swoich najlepszych, bardzo doświadczonych kierowców, z którymi podróżuje się genialnie.

Dojeżdżaj tam, gdzie chcesz

Systemy organizacji transportu są różne. Jedni przewoźnicy wyznaczają przystanki „na sztywno” i zatrzymują się na całej trasie tylko kilka razy. Busy innych firm z kolei jeżdżą tylko door-to-door, co jest wygodniejsze, ale najczęściej też wyraźnie droższe. Warto rozejrzeć się za takim przewoźnikiem, który ma stałe przystanki (być może któryś będzie blisko Ciebie), ale w razie potrzeby podjedzie do drzwi. Wtedy masz lepszą kontrolę i nad kosztami, i generalnie nad planem podróży.

Nie jest to oczywiście złote kryterium, które rozwiąże Twoje wszystkie problemy z przyjazdem busem do Polski. Na pewno jednak będzie ci łatwiej planować swoje przejazdy z takim przewoźnikiem, ponieważ po prostu będziesz mógł wybrać taką trasę, która Ci najbardziej odpowiada.

Zawsze dbaj o bezpieczeństwo

Nie uznawaj nigdy ceny za najważniejsze kryterium wyboru. Tańsze kursy wciąż bywają realizowane pojazdami, które nie są w pełni sprawne. Droga z Holandii i Niemiec do Polski jest długa, a na autostradzie nawet pozornie niewielka awaria może skończyć się tragedią. To ryzyko nie jest warte oszczędności rzędu dziesięciu złotych. Nie byłoby też warte stu, gdyby różnice w cenach były aż takie duże. Nigdy nie należy go podejmować. Sprawdzaj, czy przewoźnik ma nową i sprawną flotę. Tylko doświadczenie kierowcy i dobry stan techniczny busa mogą stanowić gwarancję, że do Polski wrócisz cały i zdrowy.