piątek, 19 kwietnia, 2024

W rocznice wyzwolenia obozu Auschwitz przypominali o Tragedii Górnoślaskiej

Strona głównaHistoriaW rocznice wyzwolenia obozu Auschwitz przypominali o Tragedii Górnoślaskiej

W rocznice wyzwolenia obozu Auschwitz przypominali o Tragedii Górnoślaskiej

- Advertisement -

27 stycznia 1945 roku  żołnierze sowieccy z 60. Armii I Frontu Ukraińskiego wkroczyli do obozu Auschwitz. Ta symboliczna data była końcem jednej tragedii ale również początkiem kolejnej.

Europoseł Marek Plura, angażuje się w akcję, która przypomina o tych tragicznych wydarzeniach. W niedzielny poranek delegacja z Jaworzna wraz z Markiem Plurą złożyła kwiaty pod pomnikiem poświęconym ofiarom obozu.

Na pomniku widnieje napis: „Zdało się oczom głupich, że pomarli, a oni trwają w pokoju„.
Na trzech tablicach wypisano po polsku, ukraińsku i niemiecku jednakowej treści napis:

Pamięci Polaków, Ukraińców, Niemców, tych wszystkich, którzy cierpieli tu niewinnie, jako ofiary terroru komunistycznego, więzionych, zamordowanych, zmarłych w latach 1945-1956 w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie w hołdzie potomni

W tym dniu Marek Plura przypomina o tej dacie również w aspekcie „Tragedii Górnoślaskiej”.

Represje określane przez historyków mianem Tragedii Górnośląskiej rozpoczęły się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945 r. Akty terroru wobec Górnoślązaków – aresztowania, internowania, egzekucje i wywózki do niewolniczej pracy na Wschód, trwały przez kilka miesięcy. Według szacunków, wywieziono ok. 40-60 tys. mieszkańców regionu. Część z nich zginęła. Według niektórych źródeł, różnego typu represje mogły dotknąć nawet 90 tys. osób.


W dniu 27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.

Wojska radzieckie otrzymały bliższe informacje o Auschwitz dopiero po wyzwoleniu Krakowa i w związku z tym nie były w stanie dotrzeć do bram KL Auschwitz przed 27 stycznia 1945 r.

W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia, i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: w Starej Kuźni, w Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie. ( http://auschwitz.org/historia/wyzwolenie/wyzwolenie )

Historię obozu w Jaworznie  można znaleźć na stronie Biblioteki Miejskiej : LINK
[vc_facebook]
- Advertisment -

Wywiad z Beatą Kirker: Trudne czasy spowodowały, że Michał wcześnie stał się silny i samodzielny

Beata Kirker udzieliła osobistego wywiadu specjalnie dla naszej redakcji. Opowiada w nim o swoim synu Michale o tym, jakim jest człowiekiem. Ten osobisty wywiad z...

Bajeczne widowisko Cyrku Arena. Poczuj magię cyrku!

Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat 2 do 102. Tego roku artyści przygotowali program, w...

EIGHTBIT – bezpieczeństwo danych firmy i wsparcie IT w jednym miejscu

Współczesny rynek pełen jest wyzwań, a bezpieczeństwo danych firmy to fundament, którego nie można zaniedbać. Wielu właścicieli mniejszych przedsiębiorstw nie zdaje sobie sprawy, jak...