piątek, 19 kwietnia, 2024

Wspólny kredyt, gdy partner nie pracuje?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneWspólny kredyt, gdy partner nie pracuje?

Wspólny kredyt, gdy partner nie pracuje?

- Advertisement -

O wspólny kredyt hipoteczny możesz starać się nie tylko z małżonkiem, ale także partnerem, z którym pozostajesz w nieformalnym związku. Współkredytobiorca z dodatkowym źródłem dochodu może znacznie zwiększyć Twoją zdolność kredytową. Co jednak w przypadku, gdy Twój partner nie pracuje? Sprawdź, jak może to wpłynąć na decyzję kredytową banku.

Wspólny kredyt mieszkaniowy w małżeństwie

Małżonkowie, których łączy wspólnota majątkowa, nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego osobno. Ze względu na fakt, iż majątek męża i żony stanowi nierozerwalną całość, każde zadłużenie, na jakie zdecydują się w czasie trwania małżeństwa, będzie wspólne.

W praktyce oznacza to, że żadne z małżonków nie może zaciągnąć kredytu bez pisemnej zgody drugiej osoby. Dopóki para posiada wspólnotę majątkową, nie ma bowiem możliwości, by kredyt mieszkaniowy został udzielony tylko na jednego z małżonków. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej bank zawsze weźmie pod uwagę dochody zarówno żony, jak i męża – nawet jeżeli jedno z nich pozostaje bezrobotne.

Kredyt hipoteczny a wspólnota majątkowa

Czy małżeństwo ze wspólnotą majątkową, w którym pracuje tylko jedna osoba, ma szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego? Jak najbardziej. W większości banków małżeństwo z jednym źródłem dochodu nie będzie mogło jednak liczyć na warunki korzystniejsze niż te, które proponowane są klientom zaciągającym kredyt w pojedynkę (np. na obniżoną marżę).

Przy ocenie zdolności kredytowej pary zostaną po prostu uwzględnione łączne dochody małżeństwa (nawet jeżeli osiąga je tylko jedna osoba). Warto jednak pamiętać, że bank zwróci uwagę także na koszty utrzymania – a te w przypadku małżeństwa będą właściwie zawsze wyższe niż w przypadku singla, co może zaniżyć zdolność kredytową pary.

Warto wiedzieć…

Sytuacja przedstawia się nieco inaczej w przypadku małżeństw, które podpisały intercyzę. Na mocy tego dokumentu każde z małżonków posiada swój własny, niezależny majątek. Zarówno mąż, jak i żona, mogą samodzielnie się zadłużać i w przypadku niewywiązania się ze zobowiązań, odpowiadać jedynie swoim majątkiem.

Wspólny kredyt na kupno mieszkania z partnerem

Jak wspomnieliśmy na wstępie, o kredyt hipoteczny możesz starać się nie tylko z żoną lub mężem, ale także z partnerem. W takim wypadku, podczas rozpatrywania wniosku o kredyt, bank rozpatrzy zdolność kredytową – zarówno Twoją, jak i Twojego współkredytobiorcy. Zostanie ona oceniona między innymi na postawie waszych dochodów oraz kosztów utrzymania.

Jeżeli jedno z Was nie osiąga dochodu, wspólna zdolność kredytowa może zostać znacznie zaniżona. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość zaciągnięcia kredytu na mieszkanie jedynie przez osobę, która pracuje.

Decyzja o wspólnym kredycie z partnerem, który nie osiąga dochodów, może wpłynąć na obniżenie zdolności kredytowej i obniżeniu kwoty, jaką bank będzie gotowy Ci pożyczyć. Może to być szczególnie istotne w sytuacji, gdy starasz się o większą sumę pieniędzy – np. na zakup i wykończenie mieszkania. Więcej o tego typu kredytach przeczytasz tutaj.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

- Advertisment -

Wywiad z Beatą Kirker: Trudne czasy spowodowały, że Michał wcześnie stał się silny i samodzielny

Beata Kirker udzieliła osobistego wywiadu specjalnie dla naszej redakcji. Opowiada w nim o swoim synu Michale o tym, jakim jest człowiekiem. Ten osobisty wywiad z...

Bajeczne widowisko Cyrku Arena. Poczuj magię cyrku!

Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat 2 do 102. Tego roku artyści przygotowali program, w...

EIGHTBIT – bezpieczeństwo danych firmy i wsparcie IT w jednym miejscu

Współczesny rynek pełen jest wyzwań, a bezpieczeństwo danych firmy to fundament, którego nie można zaniedbać. Wielu właścicieli mniejszych przedsiębiorstw nie zdaje sobie sprawy, jak...