Panowie coraz częściej rezygnują z golenia i zapuszczają długie brody. Marzy Ci się gęsty, dobrze wymodelowany i zadbany zarost? Wystarczy, że regularnie będziesz wykonywał kilka prostych czynności, a Twoja broda będzie miękka i podatna na układanie.

REKLAMA

Mycie

Nawet jeśli początkowo będzie Ci to sprawiało trudność, staraj się codziennie myć brodę. W ten sposób uda Ci się usunąć z włosków resztki jedzenia, obce i nieprzyjemne zapachy (np. dymu tytoniowego) oraz inne zanieczyszczenia. Systematyczna pielęgnacja pozwala również na uniknięcie podrażnienia skóry oraz pojawienia się wyprysków. Do mycia najlepiej używać szamponu do brody bez wielu chemicznych substancji w składzie. Świetnie sprawdzają się kosmetyki naturalne z wyciągami roślinnymi. Jeżeli nie masz problemów z ułożeniem brody, możesz wykorzystać zwykły szampon do włosów. Jednak jeśli zauważysz, że włoski po umyciu nadmiernie się kręcą i są nie do końca oczyszczone, zakup specjalnego preparatu do pielęgnacji zarostu stanie się konieczny.

Nawilżanie

Broda, tak samo, jak włosy czy skóra, wymaga regularnego nawilżania. Jeżeli o tym zapomnisz, szybko zacznie Ci przeszkadzać swędząca szyja i podbródek. Co więcej, na skutek przesuszenia zarost staje się matowy i nie wygląda zbyt dobrze. Dlatego w Twojej kosmetyczce powinien znaleźć się olejek do brody. To kosmetyk, który nawilży skórę i włoski, przywróci im blask oraz zdrowy wygląd. Chroni on również zarost przed przenikaniem zapachów otoczenia. Bardzo często w składzie olejków są substancje eteryczne, dlatego olejek może zastąpić perfumy.

Czesanie

Chcesz, żeby Twoja broda świetnie się prezentowała? W takim razie musisz pamiętać o jej regularnym czesaniu. Powinieneś zaopatrzyć się w dobrą szczotkę z naturalnym włosiem dzika. Podczas przeczesywania włosków usuniesz gromadzący się pod nimi martwy naskórek i dodatkowo pobudzisz produkcję sebum mającego istotny wpływ na wygląd brody. Czesanie pozytywnie wpływa na ukrwienie skóry, w efekcie czego, jeśli stosujesz olejek, znajdujące się w nim składniki odżywcze szybciej przenikają do cebulek włosków i stymulują ich wzrost.

Przycinanie

Systematyczne przycinanie zarostu znacząco ułatwi Ci jego układanie. Możesz do tego wykorzystać zwykłą maszynkę lub zainwestować w dobrą maszynkę do brody.To sprzęt, który służy także do przycinania wąsów, bokobrodów, a nawet włosków w nosie czy uszach. Co prawda samodzielne skracanie zarostu początkowo nie jest łatwe, ale z czasem nabierzesz wprawy i nie będzie Ci to sprawiać trudności. Niektórzy Panowie wolą umówić się na wizytę u barbera, jednak warto nauczyć się, jak przycinać brodę samemu w domu.

Modelowanie

Według wielu mężczyzn modelowanie zarostu jest niemal tak samo dużym wyzwaniem, jak jego umiejętne przycinanie. Aby ułatwić sobie codzienne układanie brody pomyśl o zakupie balsamu lub wosku. Pierwszy wspomniany kosmetyk pozwala na nadanie zarostowi odpowiedniego kształtu, a drugi, z uwagi na mocne utrwalenie, zapobiega odkształcaniu się włosków przez wiele godzin.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki