Czereśnia to długowieczne drzewo owocowe, które dorasta do 25-30 metrów wysokości. Wytwarza krótki i prosty pień, który zakończony jest szeroką i silnie rozgałęzioną koroną. Zakwita wiosną, w kwietniu i w maju obsypuje się białymi kwiatami. Owoce czereśni to pestkowce o kulistym kształcie, występujące w kolorze czerwonym, ciemnobordowym, a nawet żółtym, które charakteryzują się wyśmienitym, słodkim smakiem i zniewalającym aromatem. W zależności od uprawianej odmiany są gotowe do zbioru od maja do końca lipca.

Wybór stanowiska i przygotowanie gleby

Pod uprawę czereśni najlepiej wybierać tereny lekko wzniesione zamiast płaskich. Niekorzystnymi stanowiskami są miejsce położone w zagłębieniach, ponieważ drzewa narażone są wtedy na przemarznięcie. Najlepiej wybierać miejsca zaciszne, osłonięte, które usytuowane są od południowej strony budynków, wyższych żywopłotów oraz ogrodzeń.

Czereśnie najlepiej czują się na glebach lessowych, luźnych gliniastych oraz piaszczysto gliniastych. Tego typu podłoża charakteryzują się szybkim nagrzewaniem oraz dobrymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Nie tolerują gleb zbyt suchych ani podmokłych, ciężkich oraz zimnych. Czereśni nie powinno się uprawiać w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, ponieważ jej kwiaty są bardzo wrażliwe na działanie kwaśnych deszczy, a także na sadze i pyły.

Przygotowanie stanowiska pod uprawę czereśni powinniśmy rozpocząć już co najmniej rok wcześniej. Najpierw określamy poziom zasobności gleby w składniki pokarmowe. Możemy to zrobić pobierając próbkę podłoża i badając ją w stacji chemiczno – rolniczej. Ważne jest również określenie poziomu pH, które powinno mieścić się w zakresie 5,6 – 6,8. Jeśli poziom pH jest niższy niż 5,6 to konieczne będzie wapnowanie gleby. Do wapnowania dobrze sprawdzi się wapno magnezowe, użyte w ilości około 0,3 kg na m2. Jesienią, przed sadzaniem drzewek, dobrze jest zasilić glebę używając nawozu organicznego. Duże braki składników mineralnych w glebie uzupełniamy nawozem mineralnym zawierającym fosfor i potas.

Sadzenie krok po kroku

Pierwszym krokiem poprzedzającym sadzenie czereśni jest wybór odpowiednich sadzonek. O dobrych sadzonkach dowiesz się tutaj: https://sklep.swiatkwiatow.pl/czeresnie/ Najlepiej kupować je w sprawdzonych punktach sprzedaży. Dzięki temu będziemy mieć pewność co to za odmiana i czy drzewko jest wolne od chorób i szkodników. Wybieramy wyłącznie jednoroczne drzewka, których kora jest gładka i zdrowa, bez uszkodzeń, z nierozdartymi korzeniami, które nie są za bardzo skrócone.

Drzewka możemy sadzić jesienią, a w przypadku odmian mniej odpornych na mróz lepiej zrobić to wiosną. Najpierw za pomocą palików wyznaczamy miejsca, w których drzewka mają zostać posadzone. Czereśnie sadzimy w rzędach co 3,5-4,5 m, w odstępach 2-3,5 m. Wykopujemy dołki o głębokości 30 cm oraz średnicy 40-50 cm, tak aby glebę z wierzchniej warstwy układać na jedną stronę, z głębszych na drugą. Po umieszczeniu drzewka w dole, zasypujemy je ziemią, tak by gleba z głębszych warstw znalazła się na wierzchu. Na końcu dokładnie udeptujemy i podlewamy.

Nawożenie i pielęgnacja

Nawożenie to istotny czynnik warunkujący wysokie i obfite plony. Aby wiedzieć jakie dawki nawozów mineralnych stosować trzeba dokładnie obserwować drzewka i zwracać uwagę na objawy niedoboru składników tj. azot, potas, wapń, czy magnez. Jeśli odpowiednio zadbamy o nawożenie przed posadzeniem drzew to przez kilka pierwszych lat dokarmianie azotem nie jest konieczne, wskazane jest dopiero kiedy drzewa wejdą w okres owocowania. Z kolei potas w glebie uzupełnia się jesienią. Młode drzewka czereśni są szczególnie narażone na niedobór magnezu, jego deficyt najlepiej uzupełnić wapnem magnezowym. W przypadku zaawansowanych niedoborów któregoś ze składników można zastosować interwencyjne nawożenie dolistne.

Czereśnia wydaje owoce na dwu- lub trzyletnich pędach, prowadzi się ją na jeden przewodnik, który można skracać podczas pierwszych lat uprawy. Raz do roku warto również przeprowadzać cięcie formujące. Kiedy roślina dojrzewa potrzebuje dużej ilości wody oraz słońca. O uprawie tutaj: https://www.rynek-rolny.pl/artykul/sadzonki-czeresni-radzimy-jak-kupic-najlepsze-rosliny.html

 

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Jaworzno mało znane – Wojny o grody

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zabierze Państwa do epoki średniowiecza. Opowie jednocześnie o tym,…

1 godzinę ago

Motywacja – Klaudia Pietrzyk

W artykule rozwinięto szerokie spektrum podejścia do zagadnienia motywacji. Jest to dziedzina, która wymaga jeszcze…

2 godziny ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 12 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

4 godziny ago

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej Wstęp: W dzisiejszym świecie, utrzymanie czystości w miejscu pracy jest nie…

13 godzin ago

Nieoficjalne wyniki badania zanieczyszczenia powietrza w Jaworznie po pożarze składowiska chemikaliów

Jednostka Straży Pożarnej z Krakowa badała powietrze w Jaworznie. Są już nieoficjalne wyniki pomiaru jakości…

22 godziny ago

Izera dostała pozwolenie na budowę fabryki w Jaworznie

Prezydent Jaworzna wydał pozwolenie na budowę fabryki samochodów elektrycznych marki Izera w Jaworznie. Co oznacza,…

22 godziny ago