REKLAMA

Szafa w pokoju dziecięcym do mebel wielofunkcyjny: może być idealną kryjówką podczas zabawy w chowanego, sekretną bazą albo przejściem do Narnii; w ostateczności może posłużyć również do przechowywania ubrań i innych nudnych akcesoriów. Biorąc pod uwagę tak szeroką gamę zastosowań, przy zakupie szafy warto dobrze się zastanowić, jaki model najlepiej spełni nasze oczekiwania i wymogi naszych młodocianych domowników. Jaka zatem powinna być szafa do pokoju dziecięcego?

Solidnie wykonana

Pierwszą cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest jakość szafy. Chodzi tu zarówno o materiały, jak i o standardy produkcji stosowane w danej firmie. Dobrze sprawdzi się drewniana szafa dla dziecka (np. z drewna bukowego) lub wyprodukowana z wysokiej jakości płyty MDF. Warto upewnić się, czy wszystkie elementy zostały starannie wykonane, czy szafa jest stabilna, nie chwieje się, czy drzwi zamykają się sprawnie i nie zacinają się (w przypadku szaf z drzwiami przesuwnymi). Gwarantem dobrej jakości szafy – przynajmniej w pewnym stopniu – jest renoma i rzetelność producenta, dlatego warto postawić na produkty sprawdzonych marek, cieszących się zaufaniem klientów.

Pojemna, ale nieprzytłaczająca

Wprawdzie ubranka małego szkraba nie zajmują zazwyczaj zbyt wiele miejsca, jednak nie zapominajmy, że maluchy szybko rosną – a wraz z nimi „rośnie” ich garderoba. Dlatego szafa do pokoju dziecięcego musi być pojemna, tak aby nawet za kilka lat pomieściły się w niej wszystkie sweterki, bluzy, spodnie i sukienki naszych pociech. Z drugiej strony, trzeba uważać na to, by mebel nie przytłaczał wnętrza, nie był zbyt masywny. Chcąc uzyskać wrażenie lekkości, warto wybierać meble o jasnych kolorach, bez nadmiaru ozdobników.

Stylowa i dopasowana do wnętrza

Skoro mowa już o kolorach, nie sposób nie wspomnieć o designie szafy dziecięcej. W nowoczesnych wnętrzach królują proste formy i minimalistyczne fronty. Możemy trochę zagrać kolorem, np. urozmaicając jasne, stonowane odcienie subtelnymi elementami w żywych, optymistycznych barwach – np. żółte czy czerwone uchwyty lub nóżki.

Funkcjonalna i bezpieczna

Możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb to duży atut szafy do pokoju dziecięcego – wybierzmy model, w którym będziemy mogli zamontować chociażby dodatkowe półki. Aby uniknąć przytrzaśnięcia palców przez energicznego malucha, przydadzą się również systemy samodomykające i spowalniające zamykanie drzwi szafy. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czym pomalowana jest szafa. Najlepiej gdyby była to niealergizująca farba – takie rozwiązania znajdziemy m.in. na https://www.pinio.com.pl. Tę zasadę dobrze byłoby zastosować również do pozostałych mebli w pokoju dziecięcym.

Nawet jeżeli wybrana przez nas szafa do pokoju dziecięcego będzie posiadała wszystkie wymienione tu cechy, nie zapominajmy o jeszcze jednym ważnym aspekcie: mebel powinien zyskać aprobatę tego, kto będzie dzielił z nią swoją przestrzeń – innymi słowy, musi po prostu podobać się dzieciakom.