Jaworzno na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

REKLAMA

 

Średnioroczny poziom pyłów PM 2,5 w 2018 r. w Jaworznie czterokrotnie przekroczył normy, co sprawiło, że miasto znalazło się na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych w Polsce.

Według raportu firmy AirVisual wykonanego we współpracy z Greenpeace – poziom zanieczyszczeń czterokrotnie przewyższył normy Światowej Organizacji Zdrowia. Wyniósł on średniorocznie 38,9 mikrogramów PM 2,5 na metr sześcienny.

Skontaktowaliśmy się z Greenpeace Polska, aby dowiedzieć się na podstawie jakich danych sporządzony został raport. Marek Józefiak z organizacji Greenpeace poinformował, że raport przygotowała firma AirVisual w oparciu o dane z całego świata wyłącznie ze stacji pomiarowych i czujników, które przekazują informacje automatycznie, w czasie rzeczywistym, co oznacza, że nie zostały ujęte w nim stacje, które okresowo przekazują zbiorcze informacje. Dane pochodzą z państwowych stacji monitoringu powietrza, a także z czujników firmy AirVisual. W Jaworznie taki czujnik znajduje się w okolicach Rynku i na jego podstawie obliczono wspomniane średnioroczne zanieczyszczenie pyłami PM 2,5.

Według Marka Józefiaka trudno powiedzieć, czy Jaworzno rzeczywiście znajduje się na pierwszym miejscu, gdyż lista miejsc przekazujących dane w trybie automatycznym nie jest pełna. Jak mówi, raport powinien być jednak impulsem dla rządzących do bardziej intensywnej walki ze smogiem, bo zmierzone stężenia zanieczyszczeń są bardzo wysokie i groźne dla zdrowia mieszkańców.

Problem jest znany włodarzom. Na styczniowej sesji Rady Miejskiej Jaworzna wiceprezydent Monika Bryl poinformowała, że gmina rozmawia o przejęciu udziałów w jaworznickiej spółce ciepłowniczo – energetycznej. Zdaniem wiceprezydent czy to własnością SCE, czy innymi działaniami, gmina dąży do tego, aby zapewnić mieszkańcom dostawę miejskiego ciepła lub gazu.

Dobry przykład dał Kraków, wprowadzając zakaz palenia węglem i drewnem, który zacznie obowiązywać we wrześniu tego roku. To w tej chwili jedyna realna szansa na skuteczną walkę ze smogiem. Jednak należy pamiętać, że takiemu rozwiązaniu powinno towarzyszyć zapewnienie pomocy finansowej dla gospodarstw zagrożonych ubóstwem energetycznym. Warto przypomnieć, że w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie do przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Od stycznia 2019 roku obowiązuje również nowa ulga podatkowa na termomodernizację.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

  1. W dziedzinie ekologii sprawdza się jedno z praw determinizmu ekonomicznego – Byt kształtuje świadomość.
    Obecnie aby być proekologicznym w codziennym życiu trzeba posiadać określony poziom materialny, no chyba, że znowu wszyscy się pośrednio zrzucimy na najuboższych.