wtorek, 28 maja, 2024

Krokusowe szaleństwo

Strona głównaRozrywkaKonkursyKrokusowe szaleństwo

Krokusowe szaleństwo

- Advertisement -

Wiosna już chyba na stałe zawitała do nas. W powietrzu unosi się jej zapach, ptaki coraz głośniej śpiewają. Aż żal nie skorzystać z pięknej pogody i nie wyjść na spacer z rodziną.  Można również w poszukiwaniu wiosennych krokusów, udać się w rodzime Tatry.

Krokusy, a dokładniej szafrany są bardzo popularne wśród amatorów fotografii przyrody. Ludzie każdego roku na przełomie marca i kwietnia tłumnie odwiedzają popularne miejsca, gdzie rosną te kwiaty. Takich miejsc jest sporo i nie tylko w Tatrach, jednak najpopularniejsze miejsca, które chętnie są odwiedzane przez turystów to Dolina Chochołowska oraz Polana Kalatówki. Wszędzie panuje ta sama zasada – nie deptać, nie zrywać kwiatów. Z tym jednak bywa różnie. Należy pamiętać, że krokusy są pod ścisłą ochroną. Co jeszcze musisz wiedzieć przed udaniem się na wycieczkę w górzyste tereny?

  • Wybierając się na wycieczkę, pamiętaj o sprawdzeniu pogody i o tym, że ta może zmienić się bardzo szybko.
  • Przygodę rozpocznij wcześnie rano, ubrany w odpowiedni strój i odpowiednie buty do turystyki górskiej.
  • Zaopatrz swój plecak nie tylko w sprzęt fotograficzny. W nim powinno znaleźć się miejsce na butelkę z wodą, kubek termiczny z ciepłą herbatą, skarpety na zmianę, czapkę, rękawiczki, a także apteczkę turystyczną i latarkę.
  • Pamiętaj, że wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny, a w schroniskach karty płatnicze nie są mile widziane.
  • Pamiętaj, aby poruszać się tylko wyznaczonymi szlakami.
  • Nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci i nie niszcz przyrody.

Te wszystkie wskazówki pozwolą na bezpieczną i przyjemną przygodę. O tym, że krokusy na Polanie Chochołowskiej już są, przekonałem się w piątkowy wypad w góry ze znajomymi. Choć gęsta mgła nie zachęcała do jazdy samochodem, to zwiastowała piękną pogodę. Wiedzieliśmy, że na polanie zalega jeszcze dużo śniegu. Wiedzieliśmy też, że nie jedziemy tam nadaremnie. Zdjęcia, które zrobiłem, będą wspaniałą pamiątką na długi czas. One jednak nie odzwierciedlają tego wspaniałego uczucia obcowania z naturą.

jargal

[vc_facebook]

- Advertisment -

Pikniki rodzinne w towarzystwie policyjnego Sznupka

W miniony weekend policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie uczestniczyli w rodzinnych piknikach. Promowali oni m.in. bezpieczeństwo w ruchu drogowym i przybliżyli swój...

Dzień Dziecka w WSB

W Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Jaworznie odbędzie się Dzień Dziecka. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji w tym wykłady o działalności służb miejskich, pokazy wozu strażackiego...

„Wakacyjna walizka” – matematyczna przygoda w stylu escape room już wkrótce w MathRiders

Na ekscytujące wydarzenie w stylu escape room o nazwie "Wakacyjna walizka" zaprasza Centrum Nauczania Matematyki MathRiders w Jaworznie. Impreza odbędzie się 15 czerwca 2024...