REKLAMA

Obecnie z racji trwającego rozwoju gospodarczego i migracji zagranicznej wielu osób, na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Przykładem jest choćby spawacz, czyli osoba odpowiedzialna za łączenie ze sobą elementów stalowych, metalowych i żeliwnych. Do zostania spawaczem niezbędne jest ukończenie kursów, które będą gwarancją konkretnych umiejętności.

Zakres obowiązków

Osoba spawająca łączy ze sobą elementy konstrukcji wytworzonych z metalu, stali, albo miedzi. Jest to możliwe poprzez topienie brzegów przedmiotów ciepłem ze spalanego gazu ziemnego i zespalanie ich ze sobą. Kandydaci na spawaczy muszą ukończyć szkołę zawodową o profilu spawalniczym albo technikum o tym kierunku. Istnieje również możliwość pracy w tym zawodzie, bez wykształcenia kierunkowego, po zdaniu egzaminu zawodowego potwierdzającego umiejętności w tym zakresie. Na rynku działają profesjonalne przedsiębiorstwa, które proponują możliwość ukończenia kursu na spawacza. Najlepszym przykładem jest kursylektor.pl. Firma posiada w ofercie kursy na różne rodzaje spawania, ręczne cięcie plazmowe i ręczne lutowanie. Ponadto proponuje ona również inne kursy m.in.: kursy na operatora urządzeń UDT, zawodowych kierowców, operatorów maszyn drogowych i urządzeń do robót ziemnych. Na wielu kierunkach uzyskanie certyfikatu jest możliwe nawet w 3 dni.

Codzienna praca

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z projektem i zadaniem do wykonania na dany dzień. Później osoba spawająca musi samodzielnie przygotować się do pracy tj. założyć odpowiedni strój ochronny oraz rękawice, okulary i maskę. Następnie spawacz przygotowuje swoje stanowisko pracy i rozplanowuje zadanie na cały dzień. Osoba rozpoczynająca pracę w tym zawodzie, która potrafi spawać jednym sposobem, może liczyć na zarobki rzędu 1500 – 2500zł. Doświadczeni spawacze zarabiają 2500-8000zł, w zależności od wiedzy i lat pracy.

Miejsce pracy

Spawacz może znaleźć zatrudnienie w wielu gałęziach przemysłu. Najwięcej miejsc pracy dostępnych jest w stoczniach i na placach budowy. Z racji ciągłego rozwoju gospodarczego, zapotrzebowanie na fachowców w tej profesji rośnie. Nawet spawacze świeżo po kursach mają ogromną szansę na znalezienie zatrudnienia. Trzeba pamiętać, że ten zawód jest niezwykle wymagający. Zdolności manualne i sprawność fizyczna są niezbędne do rozwijania się jako spawacz.

Jak widać, można zostać spawaczem nawet bez skończenia odpowiedniej szkoły. Wszystko zależy od osobistych motywacji i chęci rozwoju. Wraz z doświadczeniem nabiera się większej praktyki i tym samym podnosi swoje umiejętności. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to zawód wysokiego ryzyka, który może odbić się na zdrowiu pracownika. Są jednak osoby, dla których taka profesja jest ciekawa i podchodzą do niej z wielką pasją.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki