Rynek się sypie

Rozpadają się wapienie użyte do budowy płyty jaworznickiego Rynku Już wkrótce zamienią się w kruszywo…

REKLAMA

W 2014 roku zakończyła się realizacja inwestycji, z której nasze miasto jest bardzo dumne – „Rynek od nowa”. Oceny internautów były znakomite. Minęło pięć lat, a my przyjrzeliśmy się trwałości użytych materiałów. W płycie rynku dominuje szara granitowa kostka pochodząca z kamieniołomów Strzegomia. Ta ma się bardzo dobrze.
Gorzej wyglądają przełamujące ją białe pasy wapienia. Nie wiemy skąd pochodzi, ale jedno jest pewne – nie wydobyto go w kamieniołomie stosującym tradycyjne metody łamania – czyli drewniane kliny, woda i sporo cierpliwości.
Dla porównania pokazujemy zachowany fragment XIX wiecznego kamiennego bruku, który został ponownie odsłonięty w tym samym czasie. Ten nie pęka, ponieważ został wydobyty tak, jak należy.
Warto wiedzieć, że jeśli w okolicy złoża skały, którą chcemy wykorzystywać do takich realizacji, chociaż raz użyto materiałów wybuchowych to powstają w nim mikrospękania powodujące nieodwracane uszkodzenia. Wystarczy naprzemienne oddziaływanie wody i mrozu, aby porządny na pierwszy rzut oka wyrób, zamienił się w kruszywo. Na razie dotyczy to około 15% kostek, reszta padnie wkrótce. Ciekawe, na jaki okres była gwarancja trwałości.
Materiał: Piotr Grzegorzek

2 KOMENTARZE