SP21: Święto Szkoły – Dzień Samorządności

W tym roku obchodzimy 30 rocznicę obrad Okrągłego Stołu, które doprowadziły do kształtowania się Polski jako Państwa demokratycznego i samorządnego. Niemalże tyleż samo lat ma w naszej szkole – Szkole Podstawowej nr 21- tradycja obchodzenia Święta Szkoły – Dnia Samorządności.

REKLAMA

Rodzice obecnych uczniów pamiętają ten zwyczaj zamieniania się rolami uczniów i nauczycieli, zawsze 21 marca w pierwszy dzień wiosny. Wieloletni już projekt kształtuje w uczniach naszej podstawówki, o której Rodzice mówią ciepło „Kazimierz”, nawyki obywatelskiego i samorządowego działania na rzecz małych społeczności lokalnych. W czasach, gdy wszechobecna jest komercyjna reklama, akcje wyrastają jak grzyby po deszczu i mają działać na odbiorcę niczym magnes, nasi uczniowie z pokolenia na pokolenie doświadczają odpowiedzialności za podejmowane zobowiązania.

Nie inaczej było też i w tym roku. Dzień Samorządności rozpoczął się od Pasowania na Czytelnika najmłodszych – pierwszoklasistów i rozstrzygnięcia konkursu w klasach I i II na portret króla Kazimierza Wielkiego. Następnie uczciliśmy Patrona naszej szkoły
w wielozadaniowym quizie pt. „Awantura o Kazimierza”.

Były pytania z historii- z życia króla Kazimierza Wielkiego, turniej tańca średniowiecznego, strzelanie z łuku do tarczy i walka rycerska na drewniane miecze. Wygrała „Awanturę o Kazimierza” klasa V, drugie miejsce zajęła klasa III A gimnazjalna, a trzecie klasa VII. Przez kolejne trzy godziny Samorząd Uczniowski przejął władzę w szkole i uczniowie poprowadzili zajęcia w klasach, w których nauczyciele usiedli w ławkach. Jak zawsze było bardzo ciekawie i niezmiernie wesoło. Młodzież bawiła się odpowiedzialnie i bezpiecznie. Na koniec władza wróciła w ręce pani Dyrektor i nauczycieli.

W tym roku Dzień Samorządności przygotowały panie Aneta Zwolińska, Katarzyna Bochenek i pan Mateusz Gorczowski.

Bardzo dziękujemy!

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki