W kwietniu rusza obowiązkowa kwalifikacja wojskowa!

foto; wikipedia

Już w kwietniu na Śląsku rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn i kobiet od 19 do 24 roku życia – obwieścił wojewoda śląski.

REKLAMA

W Jaworznie kwalifikacja wojskowa prowadzona będzie od 1 do 19 oraz 23 kwietnia 2019 r. w godzinach od 6.00 do 13.00 w budynku przy ul. Północnej 9c.

Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 roku powszechny nabór do armii. Ma ona na celu ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej oraz wstępnym przeznaczeniu do poszczególnych jednostek organizacyjnych wojska. W przypadku kobiet brane są pod uwagę ich umiejętności przydatne w wojsku.

Weryfikacja odbywa się w podobny sposób jak nabór przed 2009 r. ( od 1 stycznia 2010 r. mamy w Polsce armię zawodową). Komisja lekarska określa stan zdrowia i przyznaje kategorię wojskową. Natomiast osoby, które nie chcą służyć w armii zawodowej zostaną z urzędu przeniesione do rezerwy i tym samym ich stosunek do służby wojskowej będzie uregulowany.

Jednakże stawiennictwo przed komisją kwalifikacji wojskowej dla mężczyzn jest obowiązkowe. Uchylających się policja może na wniosek prezydenta miasta, przewodniczącego komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień doprowadzić przed komisję. W ramach egzekucji postępowania administracyjnego na uchylającego się może być nawet nałożona kara grzywny.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki