Z ujęcia do kranu. Podążali tropem wody

Skąd bierze się woda w kranie i jaką drogę przebywa, zanim trafi do naszych domów – tego dowiedzieli się uczestnicy 11. edycji Dnia Otwartego w jaworznickich wodociągach. 

– Mieszkańców najbardziej interesuje przede wszystkim woda. Jej jakość, nowe technologie, a takich mamy dosyć sporo – mówi Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Wodociągów Jaworzno.  

REKLAMA

Akcja ta odbywa się corocznie przy okazji Światowego Dnia Wody i dokładnie zapoznaje mieszkańców z jej obiegiem. Jaworznianie podążali śladem wody od jej produkcji i dystrybucji, przez sprawdzanie jakości, do fazy oczyszczenia i odprowadzenia jej do środowiska.

Pogoda sprzyjała, a uczestnicy zwiedzili stałe punkty na trasie wycieczki. Gdzie rok rocznie zawozi mieszkańców autokar?

– Pierwszym punktem było ujęcie wody pitnej Piaskownia, teraz znajdujemy się w naszej centrali, a na samym końcu będziemy w laboratorium, które dba o kontrolę jakości wody – opowiada rzecznik.

 

W międzyczasie znalazła się też okazja do sprawienia odrobiny frajdy dzieciom. Tego dnia mogły zasiąść za kierownicą pojazdów wykorzystywanych na co dzień w miejskich wodociągach.

Wycieczka po jaworznickich wodociągach to sposób na to, by przypomnieć mieszkańcom o tym, jak ważnym jest, by szanować wodę.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki