Kiedy wykonywać przeglądy wózków widłowych?

Przeglądy techniczne wózków widłowych podtrzymują certyfikację UDT i gwarancję producenta, a przede wszystkim zapewniają ekonomiczne i bezpieczne użytkowanie tych niezbędnych w każdym magazynie pojazdów.

Systematyczne i rzetelne przeglądy przyczyniają się do bezpieczniejszej i wydajniejszej pracy wózka widłowego. Zmniejszają też ryzyko wystąpienia poważnych awarii, a dzięki temu obniżają koszty eksploatacji pojazdu i pozwalają na sprawną, bezusterkową pracę magazynu.

Przegląd techniczny wózka widłowego

Każdy wózek jezdniowy podnośnikowy, klasyfikowany jako pojazd transportu bliskiego, obowiązkowo podlega corocznemu przeglądowi technicznemu – na mocy ustawy o dozorze technicznym z 21 grudnia 2000 r. i rozporządzenia Rady Ministrów z 3 lutego 2003 r.

Przegląd, obejmujący badanie techniczne i odbiorcze, przeprowadza Urząd Dozoru Technicznego:

  • pierwszy raz po zakupie wózka,

  • następnie co roku.

W zakres przeglądu wchodzą:

  • skontrolowanie obecności kompletnej dokumentacji wózka, obejmującej dziennik konserwacji wózka widłowego (to rodzaj zeszytu, w którym konserwator wózka obowiązkowo zapisuje informacje o przeprowadzonych przeglądach i naprawach; każdy wózek musi mieć osobny dziennik, a wpisy muszą zawsze być aktualne), dokumentację techniczno-ruchową (DTR – instrukcję obsługi), schematy układów hydraulicznego i elektrycznego, certyfikat pochodzenia oraz specyfikację techniczną wózka,

  • skontrolowanie zgodności zapisów w dokumentacji z faktycznym stanem pojazdu,

  • skontrolowanie oznakowania wózka,

  • oględziny i testy, sprawdzające czas utrzymania nominalnego ładunku, stan wideł, łańcuchów i opon, szczelność układu hydraulicznego i/lub gazowego, stan układów kierowniczego i hamulcowego, obecność i stan mocowania fotela operatora, poprawność funkcjonowania oświetlenia i sygnalizacji dźwiękowej.

Po pierwszym odbiorze wózka inspektor UDT wydaje księgę rewizyjną. Zawiera ona dokumentacją dotyczącą wózka (informację techniczną, protokoły badań, dokumentację odbiorczą) oraz informację o dacie kolejnego obowiązkowego badania.

Należy pamiętać, że wózek widłowy można użytkować wyłącznie po otrzymaniu decyzji UDT zezwalającej na jego eksploatację.

Przegląd konserwatorski wózka widłowego

Przeprowadza go konserwator – uprawniony pracownik lub zewnętrzny specjalista. Przeglądów dokonuje się w terminach:

  • w pierwszej kolejności zgodnych z zaleceniami producenta wózka – przykładowo wózki widłowe Crown, znane i cenione na rynku ze względu na swoją trwałość, wymagają przeglądów rzadziej niż wózki niższej jakości, co pozwala znacząco ograniczyć koszty serwisowania i czasu potrzebnego na to zadanie,

  • w przypadku braku wytycznych producenta – co 30 lub 60 dni (odpowiednio dla pojazdów z pełnym i ograniczonym dozorem technicznym), zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego.

Przegląd powinien obejmować:

  • skontrolowanie ogólnego stanu technicznego pojazdu, w tym jednostki napędowej, układu hamulcowego, zamocowań, urządzeń sterujących, oświetleniowych i sygnalizacyjnych oraz innych elementów, od których zależy bezpieczeństwo operatora wózka i innych pracowników, a także ładunku,

  • usunięcie ewentualnych usterek i awarii,

  • wymianę zużytych podzespołów i oleju, smarowanie,

  • wprowadzanie wpisów z dokonanego przeglądu do dziennika konserwacji wózka widłowego,

  • podjęcie decyzji o wyłączeniu pojazdu z eksploatacji, jeżeli zachodzi taka konieczność.

Uprawniony konserwator powinien nie tylko regularnie przeprowadzać dokładne przeglądy wózka, lecz także stale czuwać nad jego stanem i prawidłową obsługą. Dotyczy to również niedopuszczania do usterek, których można zawczasu uniknąć. Znając uśrednioną żywotność poszczególnych podzespołów – przykładowo wiedząc, że po określonej liczbie tysięcy motogodzin wiązka elektryczna minimasztu w wózku systemowym zbliża się do końca cyklu użytkowania – konserwator może odpowiednio wcześnie wymienić części, a dzięki temu praktycznie stuprocentowo wykluczyć ryzyko awarii wózka i przestoju w pracy magazynu.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Dzień Ziemi w Geosferze. Harmonogram II dnia imprezy

Jaworznicka Geosfera zaprasza na obchody Dnia Ziemi, które zaplanowano na 26 i 27 kwietnia. Co…

31 minut ago

Piknik z okazji Miejskiego Dnia Ziemi

Miasto Jaworzno z okazji Miejskiego Dnia Ziemi zorganizowało piknik pod Płaszczką. Podczas wydarzenia przygotowane były…

36 minut ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. 28 kwietnia to niedziela handlowa

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W najbliższą niedzielę,…

42 minuty ago

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli…

19 godzin ago

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży…

19 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 28 kwietnia to niedziela handlowa?

przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele mieszkańcy Jaworzna będą mogli zrobić zakupy? Niedziele handlowe…

20 godzin ago