Victoria 1918 Jaworzno z nowym składem kadry i zarządu.

Znamy już personalne zmiany w drużynie Victorii 1918 Jaworzno zarówno na szczeblu kadry, jak i zarządu. O rozmowę poprosiliśmy prezesa klubu, pana Nikodema Motykę.

REKLAMA

CT: Okres zimowy to okres przygotowań drużyny do rundy wiosennej, zmian personalnych w kadrze, ale nie tylko. Zmiany nastąpiły również w zarządzie Victorii.

Nikodem Motyka: Od 8 marca Victoria 1918 Jaworzno pracuje w pełnym, 6-osobowym Zarządzie. Wolą wszystkich członków stowarzyszenia wybrany zostałem do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu klubu. Wśród najbliższych współpracowników jest czterech Członków Zarządu: Bartosz Borowiec — kierownik drużyny i Bartosz Kadłuczka — przedsiębiorca, właściciel firmy Bartez, pierwszy prezes Victorii 1918 Jaworzno. Obaj są zaangażowani w pracę stowarzyszenia od 2014 roku. Członkiem Zarządu i reprezentantem klubu z ramienia sekcji szermierki jest srebrny medalista Mistrzostw Polski, Mateusz Proksa. Za koordynacje systemu szkolenia jednocześnie Członkiem Zarządu odpowiada Rafał Polański. Wiceprezesem klubu został Szymon Kędroń. Zmiany w Victorii są konsekwencją złożonej rezygnacji z pełnionej funkcji Prezesa Zarządu przez Dominika Palkę, osobę, bez której zaangażowania i kilkuletniego sponsorowania działalności klubu nie byłoby Victorii w Klasie Okręgowej oraz zorganizowania meczu z Wisłą Kraków z okazji 100 lecia klubu. To była największe wydarzenie sportowe ostatnich lat, które zgromadziło na trybunach blisko 3000 jaworznickich rodzin z dziećmi. Rezygnacja jest podyktowana sprawami osobistymi i tę decyzję w pełni szanujemy.

Nowy zarząd to nowe spojrzenie na drużynę? Czego kibice mogą oczekiwać teraz od Victorii? Czego od Victorii oczekuje nowy prezes?

Awansu do ekstraklasy (śmiech). Na sześciu członków Zarządu Victorii aż cztery to osoby, które dotychczas nie decydowały o kierunkach rozwoju klubu. Fundamentem, na którym powinien być budowany klub jest potencjał osoby-zawodnicy i trenerzy. Victoria 1918 Jaworzno od 2016 roku współpracuje z Akademią 2012, największą w mieście akademią dbającą o rozwój sportowy młodych pasjonatów piłki nożnej. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku razem z trenerami zawodnicy przechodzą do Victorii. Proces treningowy ma logiczną całość i jest dostosowany do wieku zawodnika. Nasi najmłodsi podopieczni to dzieciaki w wieku 4 lat. Dostrzegam pierwsze efekty współpracy, w tej rundzie do gry w drużynie seniorów wdrożono kilku młodych zawodników. W tym roku kładziemy nacisk na przygotowanie organizacyjne klubu do przyjęcia kolejnych zawodników, być może kompletnych drużyn. Seniorzy rywalizują w Klasie Okręgowej, zachowując matematyczne szanse na awans do IV ligi. Nie jesteśmy zwolennikami awansów za wszelką cenę, stawiamy na stopniowy rozwój klubu. Etap szybkich awansów w Victorii mamy za sobą. Celem, który został zrealizowany przez dotychczasowy zarząd było „wyciągnięcie” Victorii na 100-lecie Jej powstania do poziomu nie mniejszego niż Klasa Okręgowa. Jestem ostatnią osobą, która stanie przed sponsorami i sympatykami klubu mówiąc i grożąc, że podam się do dymisji, bo nie jestem w stanie zrealizować tu i teraz marzenia każdego kibica, czyli kolejnego awansu. Na IV-ligową Victorię przyjdzie odpowiedni czas a za taki uznaję moment, w którym będziemy sobie mogli po prostu na to pozwolić. Nie jest sztuką tak ułożyć budżet klubu, aby w ramach posiadanych środków sprowadzić i utrzymać zawodników, którzy wywalczą IV-ligę bez zabezpieczenia środków na dalsze funkcjonowanie Victorii. Takie podejście byłoby lekkomyślne, a historia pokazuje, że tego typu próby kończą się fatalnie.
Przez ostatnie lata Victoria pokazał, że potrafi angażować mieszkańców, tworzyć małą, ale jednak zżytą ze sobą społeczność. Sympatycy mogą oczekiwać jednego-będziemy na różne sposoby starać się angażować ich do tworzenia nowej, nowoczesnej Victorii. Jednym w wyróżników Victorii na tle innych podmiotów prowadzących podobną działalność ma być rozwinięta oferta. Nie tylko sportowa rywalizacja w ramach rozgrywek ligowych, ale i podjęcie się przez klub organizacji wydarzeń o skali porównywalnej z obchodami 100-lecia Victorii. Chcemy, aby tegoroczny Dzień Dziecka organizowany przez Victorię i Akademię 2012 swoją skalą był największą spośród dotychczasowych edycji. Czynimy starania, aby w tym roku powtórzyć w nowej formie i wprowadzić jako cykliczne wydarzenie mecz towarzyski seniorów z wyżej notowaną drużyną lub zespołem zagranicznym.

Chodziły pogłoski, że drużyna jest w kiepskiej kondycji finansowej, że piłkarzom nie wypłacano należnej gaży. Prawda, czy to tylko plotki? Może właśnie zadłużenie klubu wpłynęło na zmianę zarządu?

Zmiany w zarządzie klubu podyktowane są wyłącznie sprawami osobistymi dotychczasowego prezesa. Przed wyborem nowych władz został dokonany „bilans otwarcia” i stworzona lista zadań priorytetowych. Żaden inny klub w Jaworznie nie dorównuje Victorii ilością zaangażowanych w jego tworzenie przedsiębiorców, jestem przekonany, że żaden inny nie angażuje tak dużej ilości sympatyków, jak właśnie Victoria. W skali miasta jest to kilkadziesiąt osób, które regularnie wspierają swoją obecnością i uczestnictwem w wydarzeniach sportowych klub. Osiągnięcie awansu z B-klasy do A-klasy, a następnie ekspresowo do Klasy Okręgowej było sporym wydatkiem. Na te działania należy nałożyć rozbudowaną strukturę drużyn młodzieżowych. Był taki moment, w którym trampkarze Victorii rywalizowali w ligowych zmaganiach na drugim końcu województwa, np. z Sandecją Nowy Sącz czy Podhalem Nowy Targ. Dodatkowo, Victoria oprócz wynajmowania do celów treningowych i ligowych obiektów w Jaworznie utrzymuje również użytkowany obiekt w Jaworznie-Jeleniu. To są spore, koszty które w tym roku optymalizujemy.

Jakie są perspektywy na pozyskanie nowych sponsorów, czy Akademia 2012 w jakiś sposób potrafi wzmocnić budżet klubu?

Na Victorię patrzymy jak na przedsiębiorstwo. W każdym roku kalendarzowym zmienia się ilość sponsorów. Są tacy partnerzy, którzy z Victorią współpracują od 2014 roku. Działania klubu – takie odnoszę wrażenie – dotychczas były dobrze oceniane przez Miasto. Z roku na rok poziom dofinansowania działalności Victorii wzrasta. W tym roku dwa kluby sportowe o porównywalnej ilości zawodników otrzymały wsparcie na niemal identycznym poziomie. W naszym przypadku  dochodzą wspomniane już koszty utrzymania obiektu oraz sekcja szermierki. Jesteśmy wdzięczni za okazane zaufanie. Środki dotacyjne z budżetu Miasta nie mogą i nie są środkami, na których opieramy cały budżet klubu. Takie podejście jest nam obce, rolą Zarządu klubu jest stworzenie takie oferty, która skłoni przedsiębiorców i sympatyków do wspierania klubu. To przez ostatnie lata się udawało, Victoria zwłaszcza w latach 2017-2018 nie stała „na jednej nodze”, jej być albo nie być nie zależało wyłącznie od wielkości dotacji. Sprawność i umiejętność w pozyskiwaniu sponsorów dawała i nadal daje nam przewagę konkurencyjną zwłaszcza nad tymi podmiotami, dla których szantaż emocjonalny i groźba likwidacji klubu jest argumentem mającym przemawiać za dotowaniem ich działalności. Od lat wysyłamy do Miasta – wspierającego Victorię – pozytywny sygnał, że nie stoimy z założonymi rękoma i potrafimy być skuteczni w kontaktach z przedsiębiorcami. Te działania będą kontynuowane w 2019 roku. Od początku roku trwają rozmowy ze sponsorami, część umów z 2018 roku została przedłużona oraz pojawili się nowi sponsorzy. Czekamy cierpliwie na rozstrzygnięcie rządowego programu „KLUB”, uzyskaliśmy wsparcie dla sekcji szermierki od Fundacji „Energetyka na Rzecz Polski Południowe”. Akademia 2012 i Victoria 1918 Jaworzno to niezależne podmioty, które łączy współpraca na gruncie szkoleniowym. Potrzebujemy już naprawdę niewiele, aby domknąć pełną strukturę szkolenia i poszerzyć ofertę rozwoju dla utalentowanej młodzieży z Jaworzna. Oba kluby posiadają kilkadziesiąt drużyn młodzieżowych, również na najwyższym poziomie w województwie, które bardzo dobrze radzą sobie w rywalizacji z utytułowanym drużynami.

Wiadomo nie od dzisiaj, że piłka nożna to zaangażowanie, pieniądze, ale czy prywatnie to też wielka sympatia prezesa do klubu?

Victoria Jaworzno to przede wszystkim najstarszy i najbardziej utytułowany jaworznicki klub. Jako zarząd podjęliśmy się tego wyzwania m.in. po namowach byłych zawodników, ale także naszych partnerów i sponsorów. Mamy wizję klubu na lata i chcemy ją konsekwentnie wdrażać w życie. Sympatyków i nowe osoby, które chcą tworzyć ten wspólny wielki sportowy projekt, zapraszamy do współpracy.

Teraz walka o dobrą pozycję? Co w następnym sezonie? Czy można jednak powalczyć o awans do wyższej ligi?

Aby myśleć o awansie do wyższej ligi, trzeba być przygotowanym organizacyjnie, kadrowo i finansowo. Przed zarządem mnóstwo pracy, wdrażamy stopniowo nowy model zarządzania klubem. Mamy swoje cele nie na pół rundy, czy sezon. Myślimy perspektywicznie na kolejne kilka lat do przodu.

W nowej rundzie do drużyny dołączyli Szymon Chrapek, Bartłomiej Nowak, Marcin Rasała. Włączeni zostali też uzdolnienie juniorzy Mateusz Darkowski, Nikodem Wojewoda czy Tymoteusz Proksa. W pierwszym meczu rundy wygranym 2:0 przy wsparciu doświadczonych zawodników takich jak Mariusz Suwaj, Jakub Bujakiewicz, Dawid Madeja czy Łukasz Gembala, młodzież Victorii dobrze się spisała. Warto odnotować w pierwszym meczu rundy debiut w seniorach 17-letniego Mateusza Darkowskiego. Będziemy na pewno tą drogą podążać.

Znamy więc pełny skład drużyny na rundę wiosenną. Są to:

Bramkarze: Dawid Madeja, Tymoteusz Proksa
Obrońcy: Jakub Lipiec, Jacek Wesecki, Łukasz Gembala, Jakub Bujakiewicz, Patryk Łyp, Bartosz Nowak
Pomocnicy: Łukasz Gajda, Mateusz Darkowski, Mariusz Suwaj, Piort Wartała, Dawid Musiał, Marcin Rasała, Mateusz Pilarczyk, Karol Jaromin, Nikodem Wojewoda, Oskar Bartuś, Szymon Chrapek
Napastnicy: Mariusz Mastalerz, Mateusz Kuzak, Kamil Majka

jargal

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ