Zbiorniki PE – zastosowanie

REKLAMA

Polietylen (PE) od czasu pierwszej syntezy w 1898 roku, przebył długą drogę. Obecnie znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego i w przemyśle. Jednym z takich zastosowań są zbiorniki PE. Jakie jest ich zastosowanie? Jakie właściwości polietylenu sprawiają, że właśnie ten materiał używany jest do produkcji zbiorników?

Właściwości polietylenu

Polietylen, pod warunkiem braku uszkodzeń mechanicznych, gwarantuje przede wszystkim szczelność wykonanych z niego naczyń. Jest ponadto materiałem odpornym na działanie roztworów kwasów, zasad i soli oraz na działanie niskich temperatur.
Cechy te sprawiają, że jest materiałem odpowiednim do produkcji różnego rodzaju folii, rur, pojemników i zbiorników – również wielkogabarytowych zbiorników zewnętrznych.

Zastosowanie zbiorników PE

Zbiorniki wykonane z polietylenu, dzięki właściwościom tego materiału, są niezwykle wytrzymałe na działanie zarówno przechowywanych w nich substancji, jak i na warunki zewnętrzne. Wachlarz ich możliwych zastosowań jest więc dość szeroki – od zbiorników na szkodliwe, poprzez ścieki aż do możliwości przechowywania wody pitnej w specjalnie atestowanych zbiornikach PE. Zbiornik cylindryczny wykonany z polipropylenu, jest najczęściej stosowanym rodzajem zbiornika technologicznego i procesowego w przemyśle. Często służy również jako magazyn materiałów i towarów płynnych oraz sypkich, takich jak granulaty i ziarno. Mimo wysokiej odporności polietylenu na działanie substancji żrących, w przypadku ich przechowywania, w celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, stosuje się często zbiorniki dwuścienne. Najbardziej wytrzymałe zbiorniki PE produkowane są w nowoczesnej, zaawansowanej technologii rotomouldingu. Dzięki niej powstaje zbiornik o grubości ścianek równej w każdym punkcie. Dzięki tej metodzie zmniejsza się również niemal do zera ryzyko powstania jakichkolwiek rozszczelnień. Zbiorniki wykonane w tej technologii są produktem monolitycznym nie posiadającym spawów, zgrzewów, ani innego rodzaju łączeń. Bez względu na technologię wykonania, trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnej firmy przemysłowej, bez szerokiego zastosowania praktycznych zbiorników PE.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki