Co warto wiedzieć o makijażu permanentnym? 7 najczęściej zadawanych pytań

REKLAMA

Makijaż permanentny, czyli mikropigmentację, można wykonać zarówno jeśli chcesz podkreślić naturalny koloryt, jak i dodać wyraźnego spojrzenia. Jest to także doskonały pomysł dla osób zmagających się z brakiem włosków na brwiach, zniszczeniem czerwieni wargowej oraz dla tych, którzy prowadzą zabiegany, aktywny tryb życia.

 

1. Jak powstaje makijaż permanentny?

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się makijaż permanentny. Katowice, Kraków, Wrocław i inne polskie miasta mają coraz więcej wyspecjalizowanych w mikropigmentacji salonów. Zabieg ten polega na implementacji barwników pod naskórek. Ze względu na inwazyjność zabiegu, osoba go wykonująca powinna mieć odpowiednie kwalifikacje i umiejętności techniczne. Do mikropigmentacji wykorzystuje się jednorazowe igły, którymi linergistka wprowadza drobne ilości pigmentu pod naskórek. Przed właściwym zabiegiem, specjalistka powinna wykonać wywiad medyczny oraz testy alergiczne. Następnie wykonywany jest obrys kształtu, który zostanie napigmentowany oraz wybrane odpowiednie odcienie barwników. Potem następuje właściwy zabieg, który może trwać od 30 minut do kilku godzin. Podrażniona skóra jest poddawana odpowiedniej pielęgnacji, a klientka instruowana jak należy dbać o makijaż.

2. Jakie są przeciwwskazania dla makijażu permanentnego?

Zabieg makijażu permanentnego nie jest polecany w przypadkach:

  • ciąża i karmienie piersią – ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej, efekty mikropigmentacji mogą być niezadowalające; obniżona odporność zwiększa szanse na ryzyko infekcji i może powodować konieczność korzystania z leków
  • choroby autoimmunologiczne – część chorób i stosowanych leków wpływa na efekty mikropigmentacji, która może też spowodować dalszy rozwój choroby; koniecznie zapytaj swojego lekarza, czy możesz wykonać makijaż permanentny
  • infekcje – stosowane leki mogą wpłynąć na efekty zabiegu, który jest obciążający dla osłabionego organizmu; przeczekaj chorobę zanim wybierzesz się na wizytę
  • niektóre leki – przeważnie antybiotyki, sterydy, leki przeciwzapalne, leki rozrzedzające krew, izotretinoina; przeczekaj do zakończenia kuracji
  • nowotwór – makijażu nie można wykonywać podczas chemioterapii i tuż po operacjach; należy uzyskać zezwolenie od lekarza
  • skłonność do bliznowców – wykonanie makijażu permanentnego może doprowadzić do powstania bliznowca w miejscu zabiegu
  • jaskra i zaćma – są przeciwskazaniem przy mikropigmentacji powiek
  • odżywki do rzęs z bimatoprostem, sztuczne rzęsy – utrudniają nakładanie makijażu na powieki i mogą powodować migrację pigmentu

3. Kto wykonuje makijaż permanentny?

Makijaż permanentny robi linergistka. W tej chwili zawód ten nie ma żadnych obostrzeń prawnych, w skutek czego może się tym zajmować każdy.

Wybranie odpowiedniego salonu jest bardzo ważne. Zwróć uwagę czy specjalistka jest odpowiednio przeszkolona, jak długi ma staż pracy, czy dba o higienę w gabinecie i używa materiałów jednorazowych. Bardzo ważna jest jakość materiałów i pigmentów oraz preparatów dezynfekujących, znieczulających, gojących i pielęgnujących.

Nie kieruj się jak najniższą ceną – niepoprawnie i niedbale wykonany makijaż może spowodować infekcję lub być zwyczajnie nieestetyczny. Przejrzyj wygojone prace w portfolio wybranego specjalisty.

4. Jak powinnam dbać o mój makijaż permanentny?

Bezpośrednio na napigmentowaną skórę nie należy używać kremów ani zabiegów złuszczających. Słońce i solarium mogą rozjaśniać pigmenty – wychodząc na zewnątrz używaj kremów z filtrem UV. Staraj się zachowywać skórę w zdrowym stanie – powinna być elastyczna i nawilżona. Dobrym pomysłem jest używanie olejków – z awokado, różanego i lnianego, które mają właściwości odżywcze i regenerujące. Pielęgnacja napigmentowanej skóry jest podobna do dbania o tatuaż.

5. Kiedy makijaż permanentny zaczyna blednąć?

Dobrze wykonany makijaż permanentny utrzymuje się około roku. Panie o skórze suchej mogą podziwiać efekty nawet do dwóch lat. Z kolei u posiadaczek skóry przetłuszczającej się lub z pewnymi chorobami (np. tarczycy) makijaż będzie utrzymywać się krócej. Niejednokrotnie makijaże, które mają starczać na dłużej są wykonywanie niepoprawnie – zbyt głęboko i nieestetycznie. Jeśli chcesz przedłużyć trwałość blednącego makijażu, zdecyduj się na dopigmentowanie.

6. Dlaczego mój makijaż permanentny się nie przyjął?

Utrzymywanie się barwnika zależy od wielu personalnych czynników, takich jak rodzaj cery, szybkość przemiany materii, karnacja, wiek oraz indywidualnej właściwości absorbcji pigmentu. Także przyjmowane leki, obecność infekcji i chorób, mogą naturalnie zmniejszać przyjęcie się pigmentu. Bezpośrednie narażenie skóry na działanie promieni UV (solarium, opalanie) powoduje rozbicie barwnika i jego zblednięcie.

Kolejnym aspektem jest prawidłowe wykonanie zabiegu – być może barwnik został zbyt płytko umieszczony lub nieodpowiednio dobrany.

7. Jak usunąć makijaż permanentny?

Zabieg usuwania makijażu permanentnego może być przeprowadzony na kilka sposobów. Najbardziej silnym, a jednocześnie inwazyjnym zabiegiem jest użycie lasera. Nie jest on jednak w stanie usunąć barwników, w skład których wchodzi pigment bieli tytanowej (dwutlenku tytanu). Drugim rozwiązaniem jest tzw. PMU Remover – produktu o pH zasadowym lub kwasowym albo preparatu na bazie soli. Ten ostatni radzi sobie z bielą tytanową, a jednocześnie jest najbardziej delikatny i bezpieczny dla skóry. Dzięki temu można z niego korzystać bez obaw nawet w okolicach oczu i ust.

 Koncepcjaurody.pl

+48 668 266 990

info@koncepcjaurody.pl

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki