Czas do złożenia najpopularniejszych deklaracji podatkowych PIT, czyli PIT-36 i PIT-37 minął 30 kwietnia 2019 roku. Czasami w pośpiechu lub z nieuwagi podatnik myli się, dokonując błędów w deklaracji. Większość osób już wie, że w takim wypadku powinno złożyć tak zwaną korektę deklaracji PIT. Pojawiają się jednak pytania – czym ona jest, jak działa itd.. Opracowanie najczęściej zadawanych pytań dotyczących korekty deklaracji – poniżej.

Czym jest korekta deklaracji?

Korekta deklaracji jest niczym innym, jak poprawieniem błędu w uprzednio złożonym zeznaniu podatkowym. Zasada wydaje się prosta, jednak ze względu na praktykę, pojawiają się wątpliwości. W pracy nad korektą PIT podatnik odkrywa, że tak naprawdę musi ponownie przygotować ten sam formularz PIT – oznaczając go jako korektę. Co więcej zdążają się podatnicy, którzy popełniają więcej niż jednorazowy błąd i muszą składać kilka korekt. Dlatego warto zapamiętać, że pierwszy PIT jest deklaracją zwykłą (pierwotną), a każdy kolejny powinien być traktowany jako korekta deklaracji.

Czy korekta deklaracji jest skuteczna?

Jeżeli dokument korekty deklaracji został poprawnie przygotowany, spełnia wszystkie formalne wymogi oraz został odpowiednio złożony (czy to papierowo czy elektronicznie), odniesie skutki prawne korekty deklaracji. Warto zaznaczyć, że kwestie zapłaty podatku wynikającego ze skorygowanej deklaracji, mogą wpływać na odpowiedzialność podatnika – ale nie na samą skuteczność deklaracji korekty jako takiej.

Korekta deklaracji – to prawo czy obowiązek?

Korekta deklaracji jest uznawana zarówno za prawo, jak i obowiązek podatnika. Samo brzmienie art. 81 ordynacji podatkowej wyraża raczej tylko uprawnienie podatnika. Do dokonania czynności skorygowania zeznania podatkowego podatnik jest uprawniony – nie zobowiązany. Warto jednak pamiętać, że korekta deklaracji pozwala mu uniknąć niektórych negatywnych konsekwencji pierwotnie popełnionego błędu. Z założenia jednak, podatnik od początku powinien do organów podatkowych deklarować dane prawidłowe i pełne – jeżeli tego nie zrobił, to jego działanie samo w sobie może rodzić negatywne konsekwencje. Są jednak przepisy, które wprowadzają wprost obowiązek do korygowania deklaracji. Można na przykład je znaleźć w takich aktach prawnych, jak ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, ustawa podatek rolny, ustawa o podatku leśnym i inne. Są to najczęściej obowiązki korekty deklaracji w podatkach samorządowych.

Jakie są ograniczenia korekty deklaracji?

Prawo do skorygowania deklaracji podatkowej można ograniczyć w czasie, poprzez weryfikację czasu przedstawienia zobowiązania podatkowego. Należy również pamiętać, że może być ograniczane poprzez jego zawieszenie w niektórych okresach czasu (postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa – w zakresie objętym to postępowanie lub kontrolę).

Czy muszę przygotować uzasadnienie?

W obecnym brzmieniu przepisów (od 2016 roku), z zasady korekta deklaracji nie wymaga, by podatnik przedstawiał jej uzasadnienie. Nie ma więc obowiązku przedstawiania przyczyn dokonywania korekty. Mogą zdarzyć się jednak przepisy szczególne, które taki obowiązek nakładają.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Święto Rodziny 2024

Tegoroczne Święto Rodziny jak zwykle zorganizowało MCKiS, w parku na Podłężu. Świętowano w niedzielę 19…

31 minut ago

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie,…

4 godziny ago

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna…

5 godzin ago

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak…

9 godzin ago

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat…

9 godzin ago

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie…

9 godzin ago