Trądzik – skąd się bierze i jak go leczyć?

REKLAMA

Trądzik objawia się przede wszystkim krostami i zaskórnikami. Większości osób kojarzą się one przede wszystkim z objawami dojrzewania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że trądzik to nie defekt estetyczny związany z młodzieńczym wiekiem, lecz choroba skóry, na którą coraz częściej zapadają również osoby dorosłe. Chorobę tę należy jak najszybciej zacząć leczyć, ponieważ tylko dzięki temu można uniknąć większego rozwoju uciążliwych pryszczy i pozostałych na ich miejscu blizn.

  1. Trądzik – choroba skóry
  2. Przyczyny trądziku
  3. Jak leczyć trądzik?
  4. Tabletki na trądzik

Trądzik – choroba skóry

Trądzik to choroba skóry objawiająca się nieestetycznymi pryszczami, krostkami i zaskórnikami. Wymaga ona jak najszybszego podjęcia leczenia i konsekwentnego jego stosowania. W zależności od stopnia rozwoju choroby dermatolog może dobrać jedną z dostępnych na rynku nowoczesnych i skutecznych kuracji przeciw trądzikowi. Trądzik dzieli się obecnie na trzy podstawowe fazy:

  • pierwsza faza objawia się zaskórnikami, które wyglądają jak małe punkciki (białawe lub czarne) i pojawiają się zarówno na twarzy, jak i ramionach, dekolcie, czasami plecach. Trądzik pojawia się tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych;
  • druga faza, tzw. średniego nasilenia objawia się grudkami i krostkami; są to czerwonawe, nieco wypukłe zmiany, które traktuje się jako sygnał rozwoju stanu zapalnego gruczołów łojowych;
  • trzeci, ostra faza trądziku objawia się guzkami o sino-czerwonej barwie; w środku wypełnione są one ropą; jest to znak, że trądzik objął już głębsze warstwy skóry, to z kolei prowadzi po blizn pojawiający się po głębokich cystach.

Przyczyny trądziku

Trądzik najczęściej ma podłoże dziedziczne. Związane jest ono z podatnością na choroby gruczołów łojowych, co z kolei wiąże się z większym wydzielaniem sebum przyczyniającym się do powstania trądziku. Tego typu skłonnościom organizmu towarzyszy często nadmierne zrogowacenie skóry. Zaskórniki to bowiem nic innego, jak złuszczony naskórek zatykający ujścia gruczołów łojowych. Takie zaskórniki są pożywką dla bakterii, które prowadzą do rozwoju stanu zapalnego. To, że problemy z cechą nasilają się w wieku młodzieńczym także ma racjonalne uzasadnienie – w tym czasie hormony płciowe, w większym niż dotychczas stopniu, pobudzają gruczoły do pracy.

Problem stanowi natomiast trądzik u dorosłych. Pojawienie się tego problemu część dermatologów tłumaczy osobniczymi skłonnościami do nadprodukcji sebum. Natomiast warto zdawać sobie sprawę z tego, że do rozwoju trądziku w wieku dorosłym przyczynia się wydatnie stres oraz zażywanie niektórych leków (antydepresyjnych, hormonalnych; szczególnie kortykosteroidów).

Jak leczyć trądzik?

Leczenie trądziku wymaga specjalistycznej pomocy i żelaznej konsekwencji. W przypadku dostrzeżenia problemu, należy jak najszybciej umówić się do dermatologa, szczególnie jeśli wysoka higiena i zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą żadnego efektu. Terapia wymaga cierpliwości, efekty rzadko kiedy przychodzą natychmiast. Trzeba więc sobie z tego zdawać sprawę, ponieważ kluczem do sukcesu jest regularność w dłuższej perspektywie czasowej.

W leczeniu trądziku stosuje się środki zewnętrzne, które mają przynieść pacjentowi widoczną ulgę. Sięga się po antybakteryjne maści i żele, które nakłada się bezpośrednio na zmienione miejsca. Dzięki stosowaniu tych środków gruczoły łatwiej pozbywają się sebum, a przy tym jednocześnie zmniejszają jego produkcję. Najczęściej sięga się po środki z kwasem all-trans witaminy A, czyli tak zwaną tretinoiną. Wykorzystuje się także jej pochodne. Ponadto na skórę nakłada się preparaty o działaniu przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnym. Mają one zapobiegać powstawaniu nowych zaskórników i krost, a także zmniejszać tzw. błyszczenie się skóry. W przypadku rozwiniętego stanu zapalnego, dermatolog najczęściej zapisuje żel lub maść z antybiotykiem (klindamycyna, erytromycyna). Łagodzin ona objawy i przeciwdziała narastaniu kolejnych zmian.

Tabletki na trądzik

Zaawansowane stadia trądziku leczy się w wykorzystaniem leków doustnych. Przy rozwiniętym stanie zapalnym sięga się po antybiotyk w tabletkach. W ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy, czyli leki zawierające izotretinoinę, pochodną witaminy A. Ich celem jest hamowanie wydzielania sebum, zwalczanie bakterii i zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych. Ich skutkiem ubocznym jest jednak to, że może one podwyższać poziom enzymów wątrobowych i lipidów trzustkowych, dlatego też sięga się po nie tylko w poważnych stanach trądziku. 

Ciekawym rozwiązaniem są jednak naturalne tabletki na trądzik. Nonacne to na przykład suplement diety oparty jedynie na naturalnych składnikach, które hamują wydzielanie sebum. Suplement zawiera m.in. wyciągi z koniczyny łąkowej, kolcorośla lekarskiego, pestek winogron, pokrzywy zwyczajnej. Wszystkie one razem hamują wydzielanie sebum, działają przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo, a przy okazji wygładzają i zmiękczają skórę. https://suplementypro.pl/nonacne/ to alternatywa dla tradycyjnych leków na trądzik, które niejednokrotnie wywołują skutki uboczne. Plusem leku jest także to, że można go przyjmować w każdym wieku.

 

 

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Choć mówi trądzik nie jest tak rozległy i trudny, jak innych dziewczyn, w tym moich koleżanek, to mam kilka top produktów, które mi pomagają w te gorsze dni. Na co dzień mydło 100% z drzewa herbacianego, plus krem przeciwtrądzikowy Hymalayah , taki https://firmarelax.pl/pielegnacja-twarzy/3386-clarina-krem-przeciwtradzikowy-30g-8901138500597.html?search_query=tradzik&results=35. Naturalny skład, a działanie podobne do droższych alternatyw.