Problem z lekami. Tych leków nie kupisz w aptece

Od kilku tygodni cała Polska żyje problemem braku leków w aptekach. Ta niespotykana odtąd sytuacja dotyczy bezpośrednio lub pośrednio każdego z nas – w aptekach brakuje podstawowych leków. O tym alarmują farmaceuci, lekarze, ale przede wszystkim pacjenci i ich najbliżsi.

REKLAMA

Leków na przewlekłe choroby brakuje także w jaworznickich aptekach. Mieszkańcy mają problemy z kupieniem leków, m.in. na tarczycę, cukrzycę, nadciśnienie, astmę, udar, raka sutka, raka prostaty, raka szyjki macicy. Jaworznianie, którzy zmuszeni są chodzić od apteki do apteki w poszukiwaniu leków, poprosili posła Pawła Bańkowskiego o pomoc – Do mojego biura poselskiego zgłaszają się mieszkańcy, którzy nie mogą kupić leków, z prośbą o interwencję w Ministerstwie Zdrowia – mówi poseł Bańkowski.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że sytuacja nie jest kryzysowa, a leki powoli trafiają do aptek. Czy tak jest faktycznie, sprawdził poseł Bańkowski. – Jak jest naprawdę, można zweryfikować wchodząc po prostu do apteki i zapytać. Moja wizyta w kilku jaworznickich aptekach potwierdziła, że problem z dostępnością leków jest i nie wiadomo, kiedy zostanie rozwiązany. Farmaceuci tłumaczyli mi, że leków tych nie ma w hurtowniach i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy można się ich spodziewać w sprzedaży – dodaje poseł.

Zdaniem posła Bańkowkiego problem z brakiem leków można rozwiązać, a także należałoby podjąć działania, które w przyszłości miałyby zapobiec podobnym sytuacjom – Rząd powinien interwencyjnie kupić leki, bo zagrożone jest zdrowie i życie Polaków! Sytuacja jest dramatyczna. Polski rząd powinien skorzystać z magazynów strategicznych, importu interwencyjnego, a przede wszystkim zainwestować w polski przemysł farmaceutyczny, abyśmy mogli większość leków produkować w Polsce i nie być uzależnieni od fabryk zlokalizowanych za granicą np. w Chinach – podsumowuje poseł.

TYCH LEKÓW BRAKUJE W APTEKACH!

1. Euthyrox – wszystkie dawki (choroby tarczycy)
2. Glucophage XR, Metformax XR – wszystkie dawki (cukrzyca)
3. Accupro – wszystkie dawki (nadciśnienie tętnicze)
4. Cardura XL – 4mg, 8mg (nadciśnienie tętnicze)
5. Lokren 20mg (nadciśnienie tętnicze)
6. Noliprel forte 5mg+1,25mg (nadciśnienie tętnicze)
7. Xarelto 20mg x 14 tabl. (udar, zakrzepica żył)
8. Atrovent N aerozol wziewny ( POCHP- przewlekła obturacyjna choroba płuc)
9. Seebri Breezhaler 44mcg x 30 kaps. (astma)
10. Berodual krople do inhalacji (astma)
11. Hygroton 50mg (nadciśnienie tętnicze)
12. Prostamnic 0,4mg (przerost prostaty)
13. Optium Xido – (paski do mierzenia poziomu cukru we krwi) – brak w hurtowniach, możliwy dostęp (czasem ograniczony) w osob- =nym kanale dystrybucyjnym
14. Zoladex 3,6 mg, Zoladex 10,8mg ampułkostrzykawka (rak sutka, rak prostaty)
15. Novo Helisen Depot – szczepionka (alergia, odczulanie)
16. Gardasil szczepionka p/HPV wirusowi brodawczaka ludzkiego (rak szyjki macicy)
17. Cervarix szczepionka p/HPV wirusowi brodawczaka ludzkiego (rak szyjki macicy

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło dla pacjentów infolinie.
Dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 – można dowiedzieć się, w której aptece dostępne są leki. Połączenia odbierają konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 18.00.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

7 KOMENTARZE

 1. No i w końcu jakiś temat w którym Pan Poseł Bańkowski będzie się mógł wykazać.
  Ciekawe jakie będzie miał w tym sukcesy.
  Może się w końcu zająć czymś konkretnym poza sianiem wrogiej propagandy w gazecie.

 2. I jeszcze ccos, może trzeba bylo panie Bankowski okrzyczec swoich kolegow z PO, za to ze sprywatyzowali producentow farmaceutycznych… Spośród 16 podmiotów z udzialem Skarbu Państwa produkujacych leki sprzedano 14 w prywatne łapy za waszych rzadow… Gdyby do tego nie doszło Panstwo mialoby wpływ na rynek lekow w Polsce…

 3. Poseł Bańkowski ma misję od swojego guru, żeby „opluwać” w gazecie PIS i tym się zajmuje jak widać od dłuższego czasu.
  W dyskusje merytoryczne wdawać się nie chce jak i chwalić się dokonaniami swojego ugrupowania.
  Takie typowe działanie polityków PO.
  Na szczęście zostaną rozliczeni przy najbliższych wyborach i „pogonieni” mam nadzieję jak to ostatnio tutaj Pan Bańkowski wróży innemu ugrupowaniu.