Sarsaparilla – właściwości i zastosowanie

Sarsaparilla to roślina znana i wykorzystywana od wieków. Jej liczne właściwości prozdrowotne sprawiają, że w ostatnich latach stała się obiektem zainteresowań milionów ludzi na całym świecie, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, pielęgnować ciało i zwiększyć masę mięśniową. Sarsaparilla pomaga utrzymać atrakcyjny i młody wygląd, a przy tym jest w pełni naturalnym i powszechnie dostępnym środkiem.

REKLAMA

1. Wartości odżywcze sarsaparilli

2. Wpływ sarsaparilli na organizm człowieka

3. Dostępne formy sarsaparilli

4. Skutki uboczne stosowania sarsaparilli

 

Sarsaparilla, inaczej nazywana kolcoroślą, to pnącze, wywodzące się z Ameryki Środkowej i Południowej. Kojarzy się głównie z Meksykiem, ponieważ to właśnie tam spożywa się jej najwięcej. Najbardziej znane i najczęściej stosowane są korzenie tej rośliny, chociaż właściwości zdrowotne przejawiają również liście.

 

Wartości odżywcze Sarsaparilli 

Sarsaparilla jest rośliną bogatą w wartości odżywcze, niezbędne dla prawidłowego działania organizmu. Oprócz minerałów, takich jak krzem, siarka, sód, cynk, miedź, mangan, żelazo i jod, zawiera również szereg witamin, głównie A, B, C i D. Dla mężczyzn najważniejszym składnikiem odżywczym są sarsapogeniny – naturalny odpowiednik męskich hormonów płciowych, androgenów. Androgeny mają wpływ na męską potencję i popęd seksualny, dlatego utrzymywanie ich wysokiego poziomu jest pożądane przez panów. W przypadku niedoboru androgenów, sarsapogeniny stanowią ich zamiennik i przejmują wypełnianie ich funkcji. Dodatkowo, sarsaparilla zawiera również aminokwasy, polisacharydy, fitosterole i alkaloidy, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie.

 

Wpływ sarsaparilla na organizm człowieka 

Wpływ sarsaparilla na organizm człowieka jest ogromny. Roślina wspomaga działanie wielu układów i narządów wewnętrznych. Poprawia nie tylko dobrostan fizyczny, ale również psychiczny, dlatego przyjmowanie preparatów i suplementów z sarsaparillą przywraca homeostazę organizmu.

 

Sarsaparilla słynie głównie z właściwości wspomagających męski popęd seksualny, potencję i rozrost muskulatury. Roślina jest naturalnym anabolikiem – powoduje wzrost mięśni i utratę tkanki tłuszczowej, mogą ją więc stosować także osoby, które są na diecie redukcyjnej. Dzięki zawartości sarsapogenin, działa na mężczyzn pobudzająco, zwiększa możliwości seksualne, opóźnia wytrysk, a stosowana przez dłuższy okres, pomaga w leczeniu impotencji.

 

Wartości odżywcze sarsaparilli mają działanie oczyszczające, detoksykacyjne i odtruwające. Wyciągi z tej rośliny działają moczopędnie i pobudzająco na pracę kłębuszków nerek, dlatego z organizmu usuwana jest większa ilość toksyn i zakwaszających organizm substancji. Nasila się również pocenie, co także sprzyja oczyszczaniu organizmu. Sarsaparilla wspomaga leczenie dolegliwości i chorób układu moczowego i oddechowego – ułatwia odkrztuszanie, obniża gorączkę, przyspiesza leczenie przeziębienia, grypy i chorób dróg oddechowych. Ponadto, sarsaparilla ma działanie hipotensyjne i hipoglikemiczne – obniża ciśnienie, poziom glukozy i cholesterolu, dzięki czemu organizm dłużej pozostaje zdrowy i opóźniają się procesy jego starzenia.

Wpływ sarsaparilli na organizm wykorzystują też osoby cierpiące na choroby stawów, głównie ich reumatoidalne zapalenie, zarówno w postaci młodzieńczej, jak i starczej. Sarsaparilla rozgrzewa stawy od środka i poprawia ich ukrwienie, dzięki czemu dolegliwości bólowe ulegają obniżeniu, poprawia się ruchomość stawów, a chory odczuwa znaczną ulgę. Efekt ten potęguje się również dzięki właściwościom pobudzającym sarsaparilli. Spożywanie wyciągów z tej rośliny poprawia nastrój i dodaje energii na cały dzień, dlatego z powodzeniem może zastąpić, np. kawę.

 

Dostępne formy sarsaparilli

Sarsaparilla jest dostępna na rynku w kilku różnych formach. Jedną z najbardziej popularnych postaci rośliny jest zmielony lub cięty korzeń, z którego przyrządza się m.in. napar lub lecznicze maski na trądzik. Korzeń sarsaparilli jest również doskonałą przyprawą. Na rynku można kupić także suszone liście sarsaparilli – służą do przyrządzania leczniczego naparu. Należy go pić codziennie, a pierwsze efekty pojawią się już po kilku tygodniach regularnego stosowania.

 Sarsaparilla jest wykorzystywana też do tworzenia suplementów diety, przygotowywanych na bazie naturalnych składników. Dużą popularnością cieszą się suplementy:

– wspomagające potencję, np. Maxatin,

– opóźniające wytrysk – Climax Control lub Orgasm Control,

– wspierające walkę z trądzikiem, np. Nonacne.

Skutki uboczne stosowania sarsaparilli

Jak dotąd odnotowano niewiele skutków ubocznych przyjmowania sarsaparilli. W niektórych przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna, pojawiają się też problemy ze strony żołądka. Wystąpienie działań niepożądanych jest większe, jeśli dotąd pojawiły się one po stosowaniu innych ziół. Spożywanie suplementów lub wyciągów z sarsaparilli warto skonsultować z lekarzem, szczególnie, jeśli pacjent regularnie przyjmuje inne leki i zioła.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety i ich poszczególnych składników, polecamy odwiedzić portal: BioTrendy.pl

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki